Rozważymy, czy w długi weekend czerwcowy powtórzyć akcję szczepień na wzór akcji z majówki - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, decyzja, czy taką akcję powtórzyć, zostanie podjęta po konsultacjach z Radą Medyczną.

Premier został zapytany w piątek na konferencji prasowej w Całowaniu (woj. mazowieckie), czy w długi weekend czerwcowy zostanie powtórzona akcja szczepień plenerowych na wzór akcji "Zaszczep się w majówkę".

Na ten moment nie ma (takiego planu - PAP), ale pytanie mnie zainspirowało. Zwrócę się z takim pytaniem do naszego zespołu sterującego Narodowym Programem Szczepień i do naszej Rady Medycznej, czy warto taką akcje powtórzyć. Jeśli tak, to ją oczywiście powtórzymy - odpowiedział premier.

W maju ponad 41 tys. osób skorzystało z akcji "Zaszczep się w majówkę!", przyjmując jednodawkowy preparat przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. W ramach akcji, od 1 do 3 maja mobilne punkty szczepień pojawiły się m.in. we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie.

Na szczepienie nie było zapisów czy rejestracji. Wystarczyło się zgłosić z e-skierowaniem i poczekać na swoją kolej. Przed zastrzykiem pacjenci przechodzili standardową kwalifikację. Rządowe dane mówią, że łącznie zaszczepiono w tej formule 41 292 osoby.