Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiej Agencji Leków rozpoczną inspekcję zakładów produkujących w Rosji szczepionkę Sputnik V. To jeden z etapów koniecznych do ewentualnej pozytywnej opinii w sprawie dopuszczenia tej szczepionki na unijny rynek.

Sprawdzane będą m.in. procedury, stosowanie tzw. dobrych praktyk przy produkcji szczepionek. Rosyjski producent dostarcza kolejne informacje Europejskiej Agencji Leków, więc nieoficjalnie mówi się, że agencje będzie mogła wydać opinię nt. Sputnika dopiero w czerwcu.

Na terenie Unii nie ma na razie zakładów produkujących tę szczepionkę, mimo że Rosja prowadzi w tej sprawie rozmowy m.in. z Włochami i Niemcami. Posiadanie fabryki na terenie Unii to jeden z wymogów, które stawia Komisja Europejska przy tzw. wspólnych zakupach.

Biorąc pod uwagę także niechęć do wspólnych zakupów Sputnika takich krajów jak Polska czy Litwa raczej nie ma szans, by Unia jako całość negocjowała kontrakt. Pozytywna opinia EMA i Komisji ułatwi jednak zagraniczne podróże osobom, które zaszczepiły się Sputnikiem.


Opracowanie: