Większość Polaków chce, by na szczepienia przeciwko Covid-19 mogli się rejestrować wszyscy chętni, niezależne od ich wieku - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Oznaczałoby to odejście od stosowanego do tej pory w Polsce kryterium wiekowego, zgodnie z którym sukcesywnie szczepione są kolejne roczniki, poczynając od najstarszych.

Uczestnikom badania dla RMF FM i "DGP" zadano pytanie: "Czy przy rejestracji na szczepienie przeciw Covid-19 powinna dalej obowiązywać kolejność od najstarszych do najmłodszych, czy powinno się umożliwić rejestrację wszystkim chętnym bez względu na wiek?".

17,7 proc. badanych chce, by rejestracja odbywała się zdecydowanie według wieku, a 14,8 proc. wybrało odpowiedź "raczej według wieku". 

Za dopuszczeniem do rejestracji na szczepienia przeciwko Covid-19 wszystkich chętnych zdecydowanie opowiada się 40,3 proc. respondentów. Odpowiedź "raczej dla wszystkich chętnych" wybrało 19,4 proc. badanych. 

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie potrafiło udzielić 7,8 proc. uczestników badania. 


Jak różnią się odpowiedzi dotyczące rejestracji na szczepienia w poszczególnych grupach wiekowych? Za dopuszczeniem do rejestracji wszystkich chętnych zdecydowanie opowiada się 55 proc. osób w wieku 40-49 lat i 32 proc. osób powyżej 70. roku życia. Wśród najmłodszych (18-29 lat)  zdecydowane poparcie dla tej opcji wyraża zaledwie co czwarty badany. 

Za szczepieniem w kolejności od najstarszych do najmłodszych opowiada się niemal trzy czwarte mieszkańców dużych miast (50 proc. dla odpowiedzi "zdecydowanie według wieku i 24 proc. dla odpowiedzi "raczej według wieku"). Dla porównania - w przypadku wsi to rozwiązanie popiera tylko 22 proc. badanych (12 proc. dla odpowiedzi "zdecydowanie według wieku i 10 proc. dla odpowiedzi "raczej według wieku")

Sondaż zrealizowano 9 kwietnia metodą CATI na grupie 1000 osób. 

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.