19 kwietnia zostanie otwarty pierwszy punktu szczepień powszechnych i 16 punktów w ramach pilotażu. Kolejne w następnych tygodniach – zapowiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych, czyli o dzień wcześniej. Mówiliśmy, że nastąpi to 20 kwietnia, ale 19 kwietnia uruchomimy pierwszy taki punkt, a razem z nim 16 takich punktów w ramach pilotażu - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Następne punkty - których będzie kilkaset - będą uruchamiane w kolejnych tygodniach. Wówczas, kiedy szczepionek będzie tyle w Polsce, żeby można było napełnić nimi te nowo tworzone punkt - wyjaśnił Dworczyk.

Zaznaczył, że "6,5 tys. punktów, które cały czas prowadzą szczepienia, będzie nadal funkcjonować".

Cel: 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału

Dworczyk zaznaczył, że "celem Narodowego Programu Szczepień, tym najbliższym, to jest wykonanie 20 milionów szczepień do końca II kwartału".

Zaszczepienie pierwszą dawką, tu też nic się nie zmienia, 100 proc. chętnych osób z całej populacji planujemy do końca sierpnia - poinformował Dworczyk. To oczywiście będzie możliwe, kiedy wywiążą się producenci ze swoich deklaracji i szczepionki zostaną dostarczone w zapowiedzianym okresie - dodał.

Dworczyk podczas konferencji prasowej przypomniał, że od poniedziałku na szczepienia mogą rejestrować się osoby urodzone w roku 1962, a od wtorku od północy takiej rejestracji mogą dokonywać osoby urodzone w 1963 r.

Przez ten czas łącznie zapisało się z tych dwóch roczników ponad 153 tysięcy osób. System działa bez zarzutu i wierzymy, że tak nadal będzie funkcjonował - powiedział minister.

Dworczyk dodał, że "w ogóle od wczoraj zapisało się ponad 550 tysięcy osób na szczepienia". To jest dobra informacja, dlatego że po pewnym spowolnieniu świątecznym dynamika zapisów wraca i z tego bardzo się cieszymy - oświadczył.

Poinformował ponadto, że łącznie wykonano ponad 7,7 mln szczepień. Każdego tygodnia będziemy przyspieszać tempo. W tym tygodniu planujemy, podobnie jak w zeszłym, przekroczyć liczbę miliona wykonanych szczepień - zapowiedział Dworczyk.

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. Prowadzone są one na razie preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna. Jutro planowana jest pierwsza dostawa do Polski jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski zapowiedział w rozmowie z PAP, że w tym tygodniu do Polski trafi 88 tys. dawek szczepionek firmy AstraZeneca, 870 tys. firmy Pfizer, 120 tys. firmy Johnson & Johnson i 204 tys. firmy Moderna, czyli w sumie blisko 1,3 mln dawek.