Od dziś drugą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 można przyjąć w dowolnym punkcie szczepień. Zmiany mają m.in. ułatwić szczepienia w czasie wakacji.

Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, chodzi o dalsze ułatwienie szczepień dla obywateli. Tutaj nie ma żadnych szczególnych rozwiązań, żadnych szczególnych regulacji, które muszą zostać przyjęte, ani rozporządzenia, ani ustawy. Po prostu zmieniamy proces - podkreślił.

Polega to na tym, że osoby, które zgłoszą się do przychodni w swoim miejscu wypoczynku i tam będą wolne dawki, wolne terminy, tak naprawdę od ręki taka osoba zostanie zaszczepiona, bez względu na to, czy to będzie pierwsza, czy druga dawka - powiedział minister.

Przypomniał, że obecnie mamy sytuację, w której to szczepionki czekają na chętnych.

Co jeśli nie będzie wolnego terminu?

Według Niedzielskiego, gdyby przychodnia nie miała wolnych terminów, to w trybie szybkim zamówi ona z Agencji Rezerw Strategicznych dawki i one dojadą. Wtedy nie będzie to od ręki, trzeba będzie się liczyć z poślizgiem kilku dni - dodał minister.

Zmiany terminów szczepienia można wykonać m.in. przez infolinię.


Jak zapisać się na drugą dawkę w dowolnym punkcie szczepień?

Centrum e-Zdrowie w aplikacji e-Rejestracja, czyli systemie, w którym umawiane są wizyty na szczepienie, udostępniło od 1 lipca możliwość zapisywania pacjentów na drugą dawkę w dowolnym punkcie szczepień.

"Funkcjonalność ta od 1 lipca dostępna jest dla pacjentów z poziomu infolinii 989 oraz na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w serwisie www.pacjent.gov.pl" - zaznaczyło CeZ.

Wystarczy na przykład, że pacjent zadzwoni na infolinię i jeśli ma umówioną wizytę na drugą dawkę przepisze ją na wizytę w dowolnym punkcie w Polsce. Jeżeli natomiast nie ma umówionej, bo ją na przykład wcześniej anulował, to konsultant pomoże ją jeszcze raz umówić.

Pacjent może to również zrobić poprzez stronę www.pacjent.gov.pl. Tam loguje się na Internetowe Konto Pacjenta. Następnie zmienia umówioną wizytę na wizytę w wybranym przez siebie punkcie albo umawia sobie szczepienie na drugą dawkę w dowolnym punkcie w całym kraju, jeśli z jakiegoś powodu nie został umówiony wcześniej.

"Oczywiście ta dowolność wyboru punktu ogranicza się do wystawionych przez dany punkt wolnych slotów zewnętrznych na drugą dawkę (miejsca zaznaczone w tygodniu, w których można się zapisać konkretnego dnia i o konkretnej godzinie - przyp. PAP). Jeśli punkt nie wystawi slotów na drugą dawkę, to pacjent się nie umówi, ponieważ ich na Internetowym Koncie Pacjenta nie zobaczy" - zaznaczyło Centrum e-Zdrowie.

Zachęty do szczepienia

Szef Ministerstwa Zdrowia dopytywany, czy jego zdaniem startująca dziś loteria z nagrodami dla szczepiących się przyniesie skutek, odparł, że obecnie trzeba robić wszystko, żeby liczba szczepień dynamicznie rosła.

Wszyscy mamy świadomość tego, że zainteresowanie się powoli wyczerpuje, widzimy też w badaniach opinii społecznej, że ta liczba osób skłonnych do udziału w szczepieniach zatrzymała się na poziomie około 70 proc., a wyszczepionych mamy dopiero pięćdziesiąt kilka procent, więc pod tym względem każda metoda, która przyczyni się do zwiększenia liczby szczepień jest dla mnie cenna - podkreślił Niedzielski

Jak dodał, przygotowywane są również zachęty dla szczepienia dzieci od 12. roku życia. Tutaj przygotowujemy również pewien zakres zachęt, które będą skierowane do różnych grup wiekowych i środowiskowych. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia, obwieścimy państwu taką kompleksowa propozycję - zapowiedział minister.