Czy seniorzy i inne osoby z grup ryzyka zakażeni Covid-19 są bardziej narażeni na powikłania po zaszczepieniu koronawirusem? To jedno z wielu pytań naszych słuchaczy do ekspertów, które zbieramy od początku akcji szczepień przeciwko Covid-19.

Epidemiolog doktor Agnieszka Motyl zwraca uwagę, że seniorzy z reguł mają więcej chorób przewlekłych. Chodzi o choroby związane z gorszym funkcjonowaniem układu oddechowego, układu krążenia, niewydolność krążenia. Zwykła gorączka, która nie dotknie młodego organizmu pod kątem jego wydolności, u seniora może spowodować załamanie wydolności organizmu i ciężki stan wymagający interwencji. Niepożądane odczyny poszczepienne występują w podobnej częstości, jeśli chodzi o młode osoby i o seniorów. Jednak konsekwencje u osób starszych mogą być zdecydowanie poważniejsze - dodaje doktor Agnieszka Motyl w rozmowie z RMF FM.

Według profesora Krzysztofa Tomasiewicza, specjalisty chorób zakaźnych, coraz więcej wyników badań wskazuje, że niepożądane objawy po szczepieniu zgłaszają częściej ozdrowieńcy, czyli osoby, które były zakażone koronawirusem i wyzdrowiały. Jest to na razie jedynie obserwacja, epidemiolodzy badają to zjawisko - dodaje profesor Tomasiewicz. Lekarze wskazują, że może mieć to związek z obecnością przeciwciał w organizmach ozdrowieńców.

Specjaliści przypominają też, że silne reakcje organizmu częściej do tej pory występowały po przyjęciu drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Działo się tak bez względu na wiek osoby zaszczepionej.

Opracowanie: