Blisko półtora tysiąca osób musiało opuścić swoje domy w Jaśle i jego okolicach. Do miasta wdziera się woda z rzeki Ropa. W Tarnobrzegu z kolei przygotowani do ewakuacji są mieszkańcy osiedla Wielowieś - przerwaniem grozi wał na rzece Trześniówka. Niewykluczone, że wtedy swoje domu musiałoby opuścić kilka tysięcy ludzi.

Na Podkarpaciu najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: jasielskim, tarnobrzeskim, mieleckim i dębickim.

Ropa w Jaśle przerwała wał przeciwpowodziowy na długości ok. 40 m. Woda wdziera się do miasta. W Jaśle i powiecie jasielskim zalanych jest ponad 280 gospodarstw. W wielu miejscach trwa ewakuacja. W gminie Skołyszyn do ewakuacji użyte są śmigłowce - informuje rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja. Z miasta i okolic ewakuowano prawie 1,5 tys. osób.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się co kilkanaście minut. W pozostałych regionach też były ewakuacje, ale mniejsze, np. w Brzostku ok. 30 osób, w Kołaczycach ok. 25 rodzin. W Tarnobrzegu przygotowani do ewakuacji są mieszkańcy osiedla Wielowieś, ale na razie wał na rzece Trześniówka wytrzymuje - mówi dziennikarzom dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. Z Tarnobrzega i okolicznych miejscowościach ewakuowanych może zostać w sumie kilka tysięcy osób, na razie tylko nieliczni mieszkańcy zdecydowali się na ten krok.

Rośnie poziom wody na Wisłoku w powiecie mieleckim. Ponownym zalaniem zagrożona jest miejscowość Ziempniów od strony uszkodzonego wału wiślanego po małopolskiej stronie, w okolicach miejscowości Słupiec.

W województwie zalanych jest kilka ujęć wody oraz oczyszczalni ścieków w różnych miejscach regionu, m.in. w powiecie jasielskim, mieleckim i łańcuckim.

Od niemal dwóch tygodni zalana jest oczyszczalnia ścieków w Tarnobrzegu i od tego czasu nieczyszczone ścieki trafiają do Wisły. Do wszystkich miejscowości pozbawionych dostępu wody z ujęć komunalnych woda dostarczana jest beczkowozami - tłumaczy rzecznik wojewody podkarpackiego Wiesław Bek.

Na Podkarpaciu w piątek pogotowie alarmowe obowiązuje w 16 powiatach, w kolejnych 6 - pogotowie przeciwpowodziowe.