Szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka wrócił już do kraju - poinformował rzecznik prasowy NBP Przemysław Kuk. Jutro odbędzie się zaplanowane posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, której przewodniczącym jest prezes NBP. Belka ma się tłumaczyć przed Radą z rozmowy z ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem, której nagranie ujawnił tygodnik "Wprost".

Zobacz również:

Rada Polityki Pieniężnej spotyka się jutro na jednodniowym posiedzeniu roboczym. Posiedzenie to odbywa się zgodnie z harmonogramem prac Rady.

Członek Rady Elżbieta Chojna-Duch wczoraj, że RPP poruszy na tym spotkaniu kwestię opublikowanych nagrań rozmowy prezesa NBP z szefem MSW. Rada z pewnością poruszy tę kwestię na wtorkowym posiedzeniu. W tym przykrym kontekście należą się Radzie wyjaśnienia - powiedziała Chojna-Duch.

W zamian za pomoc dla rządu, dymisja Rostowskiego?

"Wprost" ujawnił w sobotę nagranie z rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o tym, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego i tym samym pomógł Platformie w trudnych wyborczych latach. Belka miał w zamian żądać dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany. Pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP. Rząd ma się nim zająć na posiedzeniu w najbliższy wtorek.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że dziś o godz. 15 odniesie się do sprawy. Prokuratura zapowiedziała z kolei swoją reakcję po zapoznaniu się z całością publikacji. Niektórzy politycy opozycji mówią o konieczności powołania komisji śledczej.