Aż 5856 członków Amerykańskiej Akademii Filmowej wybiera laureatów Oscarów w 24 kategoriach. Dziś ostatni dzień głosowania. Specjalnych kart - jak oka w głowie - strzeże teraz specjalnie wynajęta kancelaria prawna.

Kancelaria do dziś zbiera tajne głosy filmowców. Potem je policzy, zaplombuje koperty i każe nam czekać do niedzieli.

Członkowie Akademii po raz pierwszy w historii mogli głosować przez internet. A ponieważ były z tym kłopoty, to część z nich wysłała arkusze zwykłą pocztą. 

To oni będą wręczać statuetki

Wiemy już, kto będzie wręczał statuetki. Do prezenterów dołączyli właśnie Salma Hayek, Melissa Mccarthy, Liam Neeson i John Travolta. Kilka dni temu organizatorzy gali ujawnili, że na scenie pojawią się Ben Affleck, Jessica Chastain, Jennifer Lawrence, Halle Berry, Sandra Bullock, Nicole Kidman i Reese Witherspoon. Jest ulubieniec pań Richard Gere i niegrzeczny Robert Downey Jr. Z kolei Mark Wahlberg ma wyjść na scenę z misiem, z którym zagrał w komedii "Ted".  

Oscarowa gala odbędzie się 24 lutego w Dolby Theatre, który mieści się w Hollywood & Highland Center. Ceremonię poprowadzi Seth MacFarlane, a ma być ona transmitowana do 225 krajów.

Kto ma szansę na statuetkę

W tym roku dramat "Lincoln" w reżyserii Stevena Spielberga zdobył najwięcej, bo 12 nominacji do tegorocznych Oscarów. Film ten wystaruje m.in. w kategoriach: najlepszy film, reżyser, zdjęcia (polski operator Janusz Kamiński), aktor w roli głównej (Daniel Day-Lewis), aktor drugoplanowy (Tommy Lee Jones), aktorka drugoplanowa (Sally Field), muzyka (John Williams). Na drugim miejscu, z 11 nominacjami, uplasowało się "Życie Pi", nakręcone przez Anga Lee na podstawie powieści Yanna Martela. Obraz ten ma również szanse na statuetkę w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, zdjęcia (Claudio Miranda), muzyka (Mychael Danna). Ponadto film otrzymał nominacje m.in. w kategoriach: scenariusz, efekty specjalne i montaż.

Inne produkcje nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film to m.in.: "Nędznicy" Toma Hoopera, "Django" Quentina Tarantino i "Miłość" Michaela Hanekego. W kategorii reżyseria, oprócz Spielberga i Lee, nominowani są: Benh Zeitlin za film "Bestie z południowych krain", Michael Haneke za "Miłość" i David O. Russell za "Poradnik pozytywnego myślenia".