​Pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką nagrodę Nobla. Gratulacje płyną nie tylko od krytyków i czytelników, ale także od polityków. Padają słowa o radości i dumie, a także o pozycji polskiej literatury na świecie.

Pisarz i krytyk Krzysztof Varga powiedział, że dla niego nagroda dla pisarki to wielka radość i prezent dla całej literatury polskiej. Właściwie każdy dzisiaj - bez względu na to, czy jest wielbicielem pisarstwa Olgi, czy nie - powinien się z tego cieszyć. Ta nagroda jest przede wszystkim dla Olgi, ale również dla tych wszystkich, którzy tłumaczyli jej książki. Bez tłumaczy nigdy nie ma sukcesu na rynkach zagranicznych, więc nie możemy zapominać o tym, ile dobrego zrobiła np. Antonia Lloyd-Jones, tłumacząc książki Olgi na angielski. A także ci tłumacze, którzy tłumaczyli na szwedzki i inne języki. Cała polska kultura będzie miała z tego nie tylko radość, ale i zyski - ocenił krytyk.

Jest to wielkie osiągnięcie literatury i przypomnienie, że literatura jest ważna; jak mówił Elzenberg jest ona krwiobiegiem kultury - powiedział pisarz Piotr Wojciechowski na wiadomość o przyznaniu literackiego Nobla Oldze Tokarczuk.


Według pisarza nagroda dla Olgi Tokarczuk jest przypomnieniem o tym, jak bardzo ważna jest literatura kreacyjna. Zdecydowanie bowiem możemy postawić twórczość tej pisarki na przeciwnym biegunie do literatury faktu. Literatura faktu jest też wielka i potrzebna, ale kiedy obumiera literatura piękna, literatura kreacyjna, ludzie zaczynają czytać literaturę faktu niemądrze, jak gazetę sensacyjną - powiedział.

Ważna jest ta literatura, która odważa się mówić o sobie, że jest piękna. Do tego potrzeba dużej odwagi. Taką odwagę ma twórczość Olgi Tokarczuk - podkreślił pisarz.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że będzie ją chwalił w Brukseli. Pani Olgo, najserdeczniejsze gratulacje! Co za radość i duma! Będę się tym chwalił w Brukseli jako Polak i wierny czytelnik, który przeczytał wszystko, od początku do końca - napisał Tusk na Twitterze.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że to wspaniała wiadomość dla polskiej literatury. Serdecznie gratuluję Pani Oldze wielkiego sukcesu i cieszę się, że polska literatura jest tak ceniona na całym świecie. To wspaniała wiadomość - napisał premier.

Europoseł Joachim Brudziński powiedział, że w związku z sytuacją czuje “olbrzymią radość". Piąty literacki Nobel dla Polski trafia w ręce pani Olgi Tokarczuk. Serdeczne gratulacje. Druga Polka nagrodzona literacką Nagrodą Nobla. Dla polskiej kultury, polskiej literatury 10 października 2019 r. przechodzi do historii, a dla nas wszystkich Polaków, w tym rozedrganiu, napięciu wywołanym sporami politycznymi, to taki moment i taki dzień, w którym możemy powiedzieć: jest to dobry czas dla Polski - oświadczył Brudziński.

Wszyscy, niezależnie od sporów politycznych cieszymy się, że Polka otrzymuje literacką Nagrodę Nobla, że polska literatura i kultura jest zauważana w świecie - podkreślił.

Poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz określił to jako “wielki triumf polskiej literatury". 

Olga Tokarczuk zdobywa Literacką Nagrodę Nobla! Gratulacje! Dolny Śląsk pęka z dumy! - napisała polityczka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Mamy to! Serdeczne gratulacje dla Olgi Tokarczuk. #NobelPrize2019 pokazuje, że warto czytać jej książki do końca - napisał poseł PO Borys Budka.

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Wielkie gratulacje! - napisał jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń. Jest nadzieja, że minister kultury wreszcie dokończy chociaż jedną jej książkę... - dodał.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 roku otrzymała go Wisława Szymborska.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

POLECAMY PODCASTY Z OLGĄ TOKARCZUK W ROLI GŁÓWNEJ:

OLGA TOKARCZUK: WIEM, ŻE PISZĘ FAJNE KSIĄŻKI. ALE NIE MYŚLAŁAM O SOBIE JAK O NOBLISTCE

ANTONIA LLOYD-JONES: OLGA TO STANLEY KUBRICK ŚWIATA LITERATURY

OD CZEGO ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z TWÓRCZOŚCIĄ OLGI TOKARCZUK? REKOMENDUJĄ GOSPODARZE PIĄTKI Z LITERATURY

OLGA TOKARCZUK O SWOJEJ KSIĄŻCE "PROWADŹ SWÓJ PŁUG PRZEZ KOŚCI UMARŁYCH"Opracowanie: