Trumna z ciałem królowej Elżbiety II będzie wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim w Londynie, czyli siedzibie parlamentu. Hołd zmarłej królowej będzie można oddać od godz. 17:00 w środę do godz. 6:30 w dniu pogrzebu, 19 września - poinformował brytyjski rząd.

Jak dodano, zamknięta trumna zostanie ustawiona na katafalku w Westminister Hall, będącej najstarszą częścią budynku, a Pałac Westminsterski będzie w tym okresie otwarty dla osób chcących przejść koło trumny, aby oddać hołd królowej, przez 24 godziny na dobę. Uprzedzono jednak, że w związku ze spodziewaną dużą liczbą osób, należy się przygotować na długie oczekiwanie w kolejce.

W niedzielę media podawały, że szacuje się, iż hołd Elżbiecie II może chcieć oddać w ten sposób nawet milion osób. Wcześniej, od poniedziałkowego popołudnia, trumna zostanie na 24 godziny wystawiona na widok publiczny w katedrze w Edynburgu.

Elżbieta II zmarła w miniony czwartek na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała przez ponad 70 lat. Jej pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 19 września.

Harmonogram wydarzeń zaplanowanych na poniedziałek 12 września, w związku ze śmiercią brytyjskiej królowej Elżbiety II i objęciem tronu przez króla Karola III.

  • rano król Karol III uda się do Pałacu Westminsterskiego w Londynie, gdzie przyjmie kondolencje od obu izb parlamentu;
  • około południa król Karol III wraz z królową małżonką Camillą polecą do Edynburga;
  • o godz. 15.35 czasu polskiego trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie odprowadzona z Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu do katedry św. Idziego. Za trumną będą szli Karol III z Camilllą oraz niektórzy pozostali członkowie rodziny królewskiej;
  • trumna pozostanie w katedrze przez 24 godziny i w tym czasie mieszkańcy Szkocji będą mogli przejść koło niej oddając hołd;
  • król Karol III przyjmie w Pałacu Holyroodhouse szefową szkockiego rządu Nicolę Sturgeon, a następnie uda się do szkockiego parlamentu, od którego przyjmie kondolencje;
  • wieczorem król Karol III wraz z członkami rodziny królewskiej weźmie udział w czuwaniu przy trumnie;
  • do Edynburga udaje się też nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, harmonogram jej spotkań nie został ogłoszony.