​Pałac Buckingham opublikował w sobotę pierwsze zdjęcie miejsca spoczynku brytyjskiej królowej Elżbiety II w Windsorze, pokazujące nową płytę nagrobną, na której wykute są imiona jej, jej rodziców oraz męża.

W poniedziałek wieczorem, po zakończeniu publicznych uroczystości pogrzebowych w Opactwie Westminsterskim w Londynie oraz w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, trumna z ciałem Elżbiety II została już tylko w obecności rodziny złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI. 

Razem ze złożeniem ciała Elżbiety II przeniesiono tam trumnę z ciałem jej męża, księcia Filipa, która pozostawała do tej pory w krypcie królewskiej w podziemiach kaplicy św. Jerzego.

Wymieniona została też płyta nagrobna

Na nowej, która podobnie jak poprzednia, jest wykonana z czarnego belgijskiego marmuru, znajdują się tylko wykute w kamieniu imiona z datami życia: Jerzy VI 1895-1952, Elżbieta 1900-2002, Elżbieta II 1926-2022 i Filip 1921-2021 oraz na środku, pomiędzy pierwszymi dwoma a drugimi dwoma, wykonana z metalu gwiazda Orderu Podwiązki.

Niewielka kaplica pamięci Jerzego VI znajduje się przy prezbiterium kaplicy św. Jerzego, która jest częścią zamku w Windsorze. Została wybudowana w latach 60. na zlecenie Elżbiety II jako miejsce pochówku jej ojca, króla Jerzego VI.

Od najbliższego czwartku kaplica św. Jerzego będzie ponownie udostępniona dla zwiedzających

Można ją odwiedzać w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty, zaś w niedzielę otwarta jest tylko dla uczestników nabożeństw.