"Uroczyście przysięgam, że przez cały czas, który Bóg mi jeszcze da, będę stał na straży zasad konstytucyjnych leżących w sercu naszego narodu" - powiedział król Karol III w trakcie wygłoszonego dziś wieczorem orędzia. Wielokrotnie podkreślał swoją wdzięczność wobec zmarłej Królowej Elżbiety II.

Przemawiam dziś do was z uczuciami głębokiego smutku. Przez całe swoje życie Jej Wysokość Królowa, moja ukochana matka, była inspiracją i przykładem dla mnie i dla całej mojej rodziny. Jesteśmy jej winni najgłębiej płynący z serca dług, jaki każda rodzina może mieć wobec swojej matki, za jej miłość, czułość, wskazówki i przykład - mówił król Karol III w trakcie orędzia do narodu.

"Obietnica, która została dotrzymana"

Jak mówił, "życie królowej Elżbiety było życiem dobrze przeżytym, obietnicą, która została dotrzymana".

Obok mojego osobistego smutku oraz uczucia całej rodziny, razem z tak wieloma z was - w Zjednoczonym Królestwie oraz wszystkimi krajami, gdzie królowa była głową państwa - czujemy głęboką wdzięczność za ponad 70 lat, gdy moja mama, jako królowa służyła narodom z tak wielu miejsc - powiedział król Wielkiej Brytanii.

Zaznaczył, że "w dniu 21. urodzin zobowiązała się, że swoje życie poświęci służby narodowi". Było to głębokie osobiste zobowiązanie, które zdefiniowało całe jej życie. W jej życiu służby widzieliśmy tę trwałą miłość do tradycji wraz z tym nieustraszonym przyjęciem postępu, który czyni nas wielkimi jako narody. Uczucie, podziw i szacunek, które wzbudzała, stały się znakiem rozpoznawczym jej rządów - mówił król Karol III.

Składam hołd pamięci mojej matki i jej życiu w służbie. Wiem, że jej śmierć przynosi wielki smutek tak wielu z was. I dzielę z wami wszystkimi to poczucie straty ponad miarę - mówił nowy władca Zjednoczonego Królestwa.

"Będę Wam służył z lojalnością, szacunkiem i miłością"

Przypomniał, że kiedy królowa wstępowała na tron, Wielka Brytania i świat wciąż zmagały się z następstwami II wojny światowej. Zauważył, że w ciągu ostatnich 70 lat brytyjskie społeczeństwo stało się wielokulturowe i wielowyznaniowe i zmieniały się także instytucje państwowe. Ale jak zaznaczył, poprzez wszystkie zmiany i wyzwania, brytyjski naród i inne państwa, których królowa była głową, prosperowały i kwitły.

Cytat

Nasze wartości pozostały i muszą pozostać, niezmienne. Rola i obowiązki monarchii również pozostają, podobnie jak szczególny związek i odpowiedzialność suwerena wobec Kościoła Anglii - Kościoła, w którym moja własna wiara jest tak głęboko zakorzeniona. Moje życie oczywiście zmieni się wraz z podjęciem nowych obowiązków. Nie będzie już możliwe, abym mógł poświęcić tak wiele mojego czasu i energii organizacjom charytatywnym i kwestiom, na których tak głęboko mi zależy. Wiem jednak, że ta ważna praca będzie kontynuowana w zaufanych rękach innych osób
- podkreślił król Karol III.

Jak zaznaczył, "niezależnie od tego, skąd pochodzicie, jakie są wasze przekonania, ja będę Wam służył z lojalnością, szacunkiem i miłością, jak to czyniłem przez swoje życie".

Król Karol mówił również o swojej żonie, Camilli. Polegam na mojej ukochanej żonie - stwierdził.

Nowy brytyjski król zapowiedział że nowym księciem Walii został jego syn, William. Dziś czynię go księciem Walii - kraju, który tytuł z dumą nosiłem - powiedział król Karol III.

Chciałbym również wyrazić moją miłość dla Harry-ego oraz Megan, gdy dalej budują swoje życie za granicą - dodał nowy brytyjski monarcha.

Mówiąc o pogrzebie Elżbiety II, wskazał, że "za nieco ponad tydzień zbierzemy się jako naród, jako Wspólnota Narodów i faktycznie globalna społeczność, aby złożyć moją ukochaną matkę w pokoju".

A mojej kochanej mamie, kiedy rozpoczynasz swoją ostatnią wielką podróż, aby dołączyć do mojego drogiego zmarłego papy, chcę po prostu powiedzieć to: dziękuję. Dziękuję za Twoją miłość i oddanie naszej rodzinie i rodzinie narodów, której tak pilnie służyłaś przez te wszystkie lata. Niech aniołowie śpiewają ci do twego odpoczynku - zakończył.