Na kilka miesięcy przed śmiercią Elżbieta II postanowiła, że po przejęciu tronu przez Karola jego żona będzie nosiła tytuł królowej-małżonki. Dotychczas Camilla była księżną Kornwalii.

Camilla poślubiła księcia Karola w 2005 roku. Została wówczas kolejną Jej Królewską Wysokością księżną Walii. Ten tytuł jednak wyraźnie był kojarzony z pierwszą żoną Karola - Dianą. Camilla zdecydowała się więc używać tytułu księżnej Kornwalii.

Po latach zyskała sympatię Brytyjczyków

Camilla przez wiele lat była partnerką Karola, a ich relacja miała być jednym z powodów rozpadu małżeństwa ówczesnego księcia (z lady Dianą Spencer - przyp. red.). To spowodowało, że opinia publiczna nie była jej przychylna. Wyraźnie zmieniło się to w ostatnich latach.

Na kilka miesięcy przed śmiercią swoje ostateczne błogosławieństwo dała też Elżbieta II, która postanowiła, że po przejęciu tronu przez Karola jego żona, dotychczas nosząca tytuł księżnej Kornwalii, będzie królową-małżonką.

Wieloletnia partnerka Karola. Małżonka od 2005 roku

Kamila urodziła się w 1947 roku w Londynie jako pierwsze dziecko majora Bruce'a Shand i jego żony, Rosalind Shand. 

Książę miał 21 lat, kiedy po raz pierwszy spotkał ją na meczu polo w Windsorze. Jednak jego decyzja o wstąpieniu do Royal Navy w następnym roku zniweczyła ich rozwijający się związek i w 1973 roku Camilla wyszła za mąż za majora Andrew Parkera Bowlesa (z którym ma dwoje dzieci: Thomasa Parker Bowles i Laurę Lopes). 8 lat później także Karol wziął ślub - z Dianą Spencer.  Jednak kłopoty w małżeństwie pary szybko stały się widoczne. Diana wiedziała, że Karol i Camilla mają romans, o czym powiedziała później w głośnym wywiadzie dla BBC w 1995 r.: "Było nas troje w tym małżeństwie, więc było trochę tłoczno". Diana i Karol rozwiedli się w sierpniu 1996 roku. 

Karol i Camilla - która rozwiodła się z Andrew Parkerem Bowlesem w 1995 roku - zostali sfotografowani jako para po raz pierwszy w londyńskim hotelu Ritz w styczniu 1999 roku, przy okazji 50. urodzin siostry Camilli, co stało się sygnałem, że ich długo trwający romans stał się "oficjalny". Zaręczyli się w lutym 2005 roku, a Karol podarował Camilli pierścionek zaręczynowy, który należał do jego matki.

Królowa i książę Filip nie uczestniczyli w ich cywilnym ślubie w Windsorze, ale byli na religijnym błogosławieństwie w kaplicy św. Jerzego w Windsorze.