Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden na pogrzebie królowej Elżbiety II siedział za prezydentem Polski Andrzejem Dudą - to jedna z najbardziej komentowanych informacji związanych z pogrzebem zmarłej brytyjskiej monarchini. Prezydent USA wraz ze swoją żoną Jill Biden usiedli w 14. rzędzie, polski przywódca z Pierwszą Damą - w 13.

"Prezydent Joe Biden i pierwsza dama Jill usiedli w Opactwie Westminsterskim w 14. rzędzie, za prezydentem Polski, na pogrzebie królowej Elżbiety w poniedziałek, po przybyciu na nabożeństwo żałobne" - poinformował dailymail.co.uk. Joe Biden siedział obok prezydenta Szwajcarii.

Z kolei miejsce cesarza Japonii - jak podaje portal - znajdowało się w 6. rzędzie, za europejskimi królami i królem Jordanii.

Lokalizacja miejsc siedzących na pogrzebie była ściśle określona w protokole dotyczącym głów państw, premierów i prezydentów, członków europejskich rodzin królewskich i innych gości spośród 2000 żałobników. Goście siedzieli po lewej, prawej stronie i przed platformą, na której znajdowała się trumna królowej. Król Karol III i członkowie rodziny królewskiej zajęli kilka pierwszych rzędów - podaje dailymail.co.uk.

Dyplomata wyjaśnia

Zastosowano tutaj protokół starszeństwa - powiedział dr Marek Nowakowski, cytowany przez "Fakt". Brytyjska monarchia próbuje utrzymać dawne standardy i narzucają wszystkim innym swój protokół - dodał polski dyplomata i historyk.

Protokół generalnie przewiduje, że prezydenci są usadzani zgodnie z precedencją, która wynika z długości sprawowania urzędu. Ten prezydent, który najdłużej sprawuje władzę, siada jako pierwszy. Andrzej Duda jest dość długo urzędującym prezydentem, więc w tej precedencji jest wysoko. Joe Biden został później prezydentem niż Andrzej Duda, więc siedział za nim - wyjaśnił Nowakowski. 

Kogo zabrakło na pogrzebie?

Zaproszenia na pogrzeb królowej Elżbiety IIwysłano do ponad 500 szefów rządów i zagranicznych dygnitarzy. W pogrzebie wzięły udział głowy 140 państw, w tym 19 monarchów. M.in. cesarz Japonii, król Hiszpanii czy król Norwegii.

Na uroczystości nie zaproszono przedstawicieli Syrii, Wenezueli i Afganistanu. Wielka Brytania nie ma pełnych relacji dyplomatycznych z tymi państwami, stąd nieobecność reprezentantów.

Ponadto nie zaproszono nikogo z Rosji, Białorusi i Birmy. Relacje między Rosją a Wielką Brytanią uległy znaczącemu pogorszeniu po rozpoczęciu przez Moskwę inwazji na Ukrainę, która częściowo jest prowadzona z terytorium Białorusi.

Jeśli chodzi o Birmę, to Wielka Brytania ograniczyła swoją obecność dyplomatyczną w tym kraju od czasu zamachu stanu w 2021 roku.

Zaproszenia otrzymały Korea Północna i Nikaragua. Dotyczyły one jednak ambasadorów, nie przywódców państw.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Wielka Brytania, wraz całym światem, pożegnał królową Elżbietę II. Nabożeństwo żałobne poświęcone monarchini rozpoczęło się o 11:00 londyńskiego czasu (12:00 czasu polskiego) w Opactwie Westminsterskim. Uroczystości trwały do późnego wieczora.

O godz. 20:30 czasu polskiego trumna z ciałem Elżbiety II została złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI na zamku w Windsorze. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyła tylko najbliższa rodzina.

Elżbieta II zmarła 8 września - trzy miesiące po obchodach Platynowego Jubileuszu - w wieku 96 lat.