Robert Kubica, ubiegłoroczny mistrz świata WRC-2, przyznaje przed Rajdem Polski, że nadal uczy się jazdy po nawierzchni szutrowej. "Mam z nią problemy" - mówi. Trasa całego rajdu liczy 1676 km, w tym 362 km odcinków specjalnych.

Rajd Polski, siódma runda mistrzostw świata, potrwa od 26 do 29 czerwca w rejonie Mikołajek i na Litwie. Po szutrach, w związku z moimi ograniczeniami po wypadku, jeździ mi się nadal trudno. Także teraz mam trochę obaw, pamiętam bowiem rajd z ubiegłego roku, gdy drogi były rozmiękłe po deszczach, a ich nawierzchnie bardzo zniszczone i nierówne. Moim celem jest dojechać do mety, a o miejsce będę się martwił w trakcie zawodów - powiedział Kubica.Przypomniał, że przez lata jego specjalnością były nawierzchnie asfaltowe, zarówno na torach kartingowych, a później w Formule 1.

W rajdach, gdzie odcinki specjalne często pokryte są luźną nawierzchnią, jeździ dopiero od 14 miesięcy, podczas gdy rywale od dziecka szlifują technikę jazdy po takich drogach. Ja nadal się uczę, czasami na błędach, ale mam nadzieję, że limit pecha w tym roku już wyczerpałem i na trasach odcinków specjalnych nie będę trafiał na kamienie... - dodał nawiązując do ostatniej przygody z Rajdu Włoch na Sardynii.

Hołowczyc nie myśli o emeryturze

Nie kryję, że powrót do rywalizacji samochodem WRC sprawia mi radość. Ale znam swoje miejsce w szyku, jeżeli uda mi się na mecie wskoczyć do czołowej dziesiątki, to będzie sukces - dodaje Krzysztof Hołowczyc. Kierowca w poprzedniej edycji Rajdu Polski, gdy również był on rundą mistrzostw świata w 2009 roku, zajął szóste miejsce. Ja już od wielu lat nie jestem sprinterem, startuję głównie w terenowych rajdach długodystansowych, wielodniowych maratonach, które są diametralnie inne niż rajdy płaskie. Do Rajdu Polski mam ogromny sentyment, wygrałem go trzy razy, miło będzie zatem przypomnieć go sobie, a przy okazji pokazać młodszym kolegom, że do emerytury mi jeszcze daleko - zaznaczył olsztynianin. 


Na liście zgłoszeń do 71. edycji imprezy jest 71 załóg, w tym 15 pojedzie samochodami WRC. Na 24 OS-ach ścigać się będą m.in. zespoły fabryczne Volkswagena (Sebastien Ogier, Jari-Matti Latvala), Citroena (Kris Meeke, Mads Oestberg), M-Sportu (Mikko Hirvonen, Elfyn Evans) i Hyundaia (Thierry Neuville, Juho Hanninen). Samochodami WRC pojedzie też trzech Polaków: Kubica, Hołowczyc i Michał Sołowow. Polska czołowa trójka wybrała Fordy Fiesta WRC. Będzie to siódmy start Kubicy za kierownicą tego samochodu, piąty Sołowowa, a Hołowczyc pojedzie takim autem po raz pierwszy.

Klasyfikacja kierowców MŚ (przed 71. Rajdem Polski):

1. Sebastien Ogier(Francja/Volkswagen Polo WRC)        138 pkt

2. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Volkswagen Polo WRC)  105

3. Mads Oestberg (Norwegia/Citroen DS3 WRC)             66

4. Andreas Mikkelsen (Norwegia/Volkswagen Polo WRC)     63

5. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Fiesta WRC)           40

6. Elfyn Evans (W. Brytania/Ford Fiesta WRC)            36

...

12. Robert Kubica (Polska/Ford Fiesta WRC)               12