Potrójnym sukcesem zakończył Rajd Faraonów Rafał Sonik! Zdeklasował konkurentów w stawce quadów i umocnił się na pozycji lidera Pucharu Świata FIM. Został pierwszym quadowcem w historii, który zdołał stanąć na podium w łącznej klasyfikacji motocykli i rajdów. Poza tym sięgnął po koronę rajdów FIM - wygrał bowiem we wszystkich lokalizacjach, w których w ostatnich pięciu latach odbywały się zawody cyklu.

Ostatni etap Rajdu Faraonów prowadził ponownie przez malownicze tereny piaszczystych wydm, a doprowadził rajdowców na metę pod piramidami w Gizie. Tym razem w rywalizacji z motocyklistami Rafał Sonik zajął piąte miejsce, ale to wystarczyło, by o dziesięć minut wyprzedzić Stefano Chiuso w klasyfikacji generalnej. Tym samym "SuperSonik" stał się pierwszym w historii quadowcem, który stanął na podium klasyfikacji łącznej.

Sukces może cieszyć tym bardziej, że tak wymagających odcinków specjalnych już dawno w cyklu Pucharu Świata nie było.

W klasie quadów Sonik był na każdym etapie bezkonkurencyjny i dodał kolejne 20 punktów do swojego konta w klasyfikacji Pucharu Świata.

Co więcej, Rajd Faraonów był ostatnim brakującym rajdem w kolekcji jego zwycięstw - wcześniej krakowianin przynajmniej raz wygrał zmagania we wszystkich miejscach, w których w ostatnich pięciu latach FIM organizował zawody quadowców w ramach Pucharu Świata.

Ten rajd był piękny i widowiskowy, ale też trudny i bezwzględny. Wejście na wspólne podium z motocyklistami było dla mnie bardzo znaczące i zapamiętam tę chwilę do końca życia. Ze zdobycia korony rajdów nawet nie zdawałem sobie sprawy. Dopiero mój zespół przekazał mi tę informację, która była taką wisienką na torcie i ukoronowaniem fantastycznych pięciu dni na Saharze - podsumował Sonik.

Wyniki 5. etapu Rajdu Faraonów:

1. Rafał Sonik (POL) 3:57.02
2. Cavadonga Fernandez Suarez +1:00.33
3. Eduardo Marcos Echaniz (ESP) + 1:08.30

Klasyfikacja generalna quadów na zakończenie rajdu:

1. Rafał Sonik (POL) 21:06.41
2. Stefano Dalla Valle (ITA) + 13:59.58
3. Eduardo Marcos Echaniz (ESP) + 22:19.49


Na podstawie materiałów prasowych.

(edbie)