Tegoroczny Hungarian Baja okazał się jednym z najtrudniejszych przystanków cyklu Pucharu Świata FIA. Padający od kilku dni deszcz, w wielu miejscach zamienił trasę rywalizacji w błotniste bagna. Trudne technicznie oesy dały się we znaki wielu kierowcom, również zawodnikom Poland National Team. Zmagań nie ukończył Adam Małysz oraz Krzysztof Hołowczyc. Rywalizację wygrał Nasser Al-Attiyah – po raz pierwszy za kierownicą Toyoty, a polscy kibice przekonali się, że nasza przyszłość quadami stoi.

Węgierskie zmagania pechowo i bardzo szybko zakończył Krzysztof Hołowczyc, który po drugim miejscu w zeszłym roku miał nadzieję powalczyć o zwycięstwo. Do wycofania się niestety zmusił go zły stan zdrowia nowego pilota. Hiszpan Moises Torrallardona źle poczuł się na drugim oesie i niezbędna była interwencja karetki. Z kolei Adam Małysz z Rafałem Martonem dachowali po feralnym wejściu w wiraż i nie mogli już kontynuować rywalizacji.

Do mety nie bez kłopotów dojechał Marek Dąbrowski i Jacek Czachor. Duet walczył z awarią wycieraczek, potem z pękniętą tarczą hamulca, by ostatecznie dotrzeć do mety z całkiem niezłym, ósmym czasem. Wynik ten pozwolił im utrzymać czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na prowadzeniu niezagrożony wydaje się być drugi na Węgrzech Władimir Wasiliew. O wicemistrzostwo powalczą Nasser Al-Attiyah i Yazeed Al-Rajhi. Katarczyk wygrał Hungarian Baja, a reprezentant Arabii Saudyjskiej nie pojawił się na starcie już drugi rajd z rzędu.

Przy okazji węgierskich zmagań polscy kibice po raz kolejny mogli się przekonać, jak klasowych posiadamy quadowców. Rywalizację wygrał Zbigniew Zych, który był o zaledwie dwie sekundy szybszy od Kamila Wiśniewskiego (lider Pucharu Świata w rajdach baja). W swoich klasach wygrali również Piotr Serbista i Arkadiusz Bernat. Rajdu niestety nie ukończył Łukasz Łaskawiec.

Kolejny przystanek Pucharu Świata FIA zaplanowano już za dwa tygodnie podczas Baja Poland.

Wyniki samochodów:
1. Nasser Al-Attiyah (QAT) 4:04.34
2. Władimir Wasiliew(RUS) +12.09
3. Orlando Terranova (ARG) + 12.17
...
8. Marek Dąbrowski (POL) + 34:40
15. Łukasz Lechowicz (POL) + 1:26.48
17. Tomasz Piec (POL) + 1:53.48
24. Łukasz Komornicki (POL) + 6:10.23
-. Krzysztof Hołowczyc DNF
-. Adam Małysz DNF

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata FIA:
1. Władymir Wasiliwe (RUS) 187
2. Nasser Al-Attiyah (QAT) 136
3. Yazeed Al-Rajhi (UAE) 120
4. Marek Dąbrowski (POL)  87
...
6. Adam Małysz (POL) 68
10. Martin Kaczmarski 38

mat. prasowy (j.)