​Najbardziej "polska" z drużyn wśród uczestników mundialu w Brazylii jeszcze nigdy nie wygrała meczu na piłkarskich mistrzostwach świata. Czy Boniek oraz zawodnicy z przeszłością w naszej ekstraklasie to zmienią? Eksperci nie dają piłkarzom z Hondurasu większych szans na wyjście z grupy.

Trener: Luis Fernando Suarez

Barwy: Białe

Mecze grupowe:

15 czerwca z Francją

20 czerwca z Ekwadorem

25 czerwca ze Szwajcarią

Największe gwiazdy: Emilio Izaguirre, Wilson Palacios

Najdroższy piłkarz: Emilio Izaguirre - 4,25 mln euro

Występy na mundialu: Dwa - w 1982 i 2010 roku

Największe sukcesy: Remisy w trzech z sześciu rozegranych meczów na mistrzostwach świata

Rekordy:

Amado Guevara - najwięcej meczów w kadrze - 138

Carlos Pavon - najwięcej bramek w kadrze - 58

Ciekawostki:

- To najbardziej "polska" drużyna na mundialu! W kadrze są Carlos Costly, który w barwach GKS-u Bełchatów strzelił w ekstraklasie 14 bramek oraz Osman Chavez - wypożyczony z Wisły Kraków do chińskiej drugiej ligi. Jakby tego było mało, na prawej pomocy w reprezentacji Hondurasu gra Oscar Boniek Garcia - drugie imię otrzymał na cześć jednego naszych najlepszych piłkarzy w historii, obecnie prezesa PZPN-u Zbigniewa Bońka.

- Największą gwiazdą reprezentacji jest lewy obrońca Celtiku Glasgow Emilio Izaguirre - w sezonie 2010/2011 uznany najlepszym piłkarzem szkockiej ekstraklasy.

- Honduras jeszcze nigdy nie wygrał meczu na mistrzostwach świata, ale w dwóch dotychczasowych występach osiągnął trzy remisy: w 1982 roku z Hiszpanią i Irlandią Północną, a w 2010 - ze Szwajcarią, z którą zmierzy się też w ostatniej kolejce tegorocznej fazy grupowej mundialu.

- W 1969 roku mecz eliminacji mistrzostw świata pomiędzy Hondurasem a Salwadorem doprowadził do wybuchu wojny między tymi krajami, o której Ryszard Kapuściński napisał w swojej książce "Wojna futbolowa".

Kadra Hondurasu na mundial w Brazylii:

Bramkarze: Noel Valladares (Olimpia), Donis Escober (Olimpia), Luis Lopez (Real Espana);

Obrońcy: Brayan Beckeles (Olimpia), Emilio Izaguirre (Celtic), Juan Carlos Garcia (Wigan), Maynor Figueroa (Hull City), Victor Bernardez (San Jose Earthquakes), Osman Chavez (Qingdao Janoon), Juan Pablo Montes (Motagua);

Pomocnicy: Arnold Peralta (Rangers), Luis Garrido (Olimpia), Roger Espinoza (Wigan), Jorge Claros (Motagua), Wilson Palacios (Stoke), Oscar Boniek Garcia (Houston Dynamo), Andy Najar (Anderlecht), Mario Martinez (Real Espana), Marvin Chavez (Colorado Rapids);

Napastnicy: Jerry Bengtson (New England Revolution), Jerry Palacios (Alajuelense), Carlo Costly (Real Espana), Rony Martinez (Real Sociedad).

(MRod)