Dla "Pustynnych lisów" będą to czwarte mistrzostwa świata w historii. Drużynie z Algierii, która jest oparta na zawodnikach urodzonych we Francji dotąd nie udało się przebrnąć przez fazę grupową, co jednak i w tym roku byłoby gigantycznym sukcesem.

Trener: Vahid Halilhodzić

Barwy: Białe

Mecze grupowe:

17 czerwca z Belgią
22 czerwca z Koreą Południową
26 czerwca z Rosją

Największe gwiazdy: Sofiane Feghouli, Yacine Brahimi

Najdroższy piłkarz: Sofiane Feghouli - 12 mln Euro

Występy na mundialu: Trzy

Największe sukcesy: W 1982 roku wygrali w fazie grupowej dwa mecze, lecz odpadli gorszym stosunkiem bramek

Ciekawostki:

- Algieria jest czasem nazywana "małą reprezentacją Francji" - aż 16 z 23 powołanych na mundial piłkarzy urodziło się bowiem nad Sekwaną. Niektórzy mają za sobą epizody w juniorskich reprezentacjach Trójkolorowych, ale ponieważ nie mieli szansy załapania się do seniorskiej kadry, postawili na grę dla kraju przodków;
- Ponieważ wszyscy w reprezentacji to muzułmanie, każdy członek ekipy musi mieć w swoim hotelowym pokoju Koran, a w restauracji podawane będą tylko koszerne potrawy;
- Algieria była rewelacją mistrzostw świata w 1982 roku - na otwarcie mistrzostw pokonała RFN 2:1, następnie przegrała z Austrią 0:2, by na koniec fazy grupowej pokonać Chile 3:2. Od awansu do drugiej fazy dzielił ich tylko gorszy stosunek bramkowy, bo w ostatnim spotkaniu Niemcy i Austriacy zagrali na bezbramkowy remis, który promował obie ekipy.

Kadra:

Bramkarze: Cedric Si Mohamed (Constantine), Mohamed Zemmamouche (USM Alger), Rais M'Bolhi (CSKA Sofia)

Obrońcy: Madjid Bougherra (Lekhwiya SC), Faouzi Ghoulam (Napoli), Essaid Belkalem (Watford), Rafik Halliche (Academica), Djamel Mesbah (Livorno), Carl Medjani (Valenciennes), Liassine Cadamuro-Bentaiba (Mallorca), Aissa Mandi (Reims), Mehdi Mostefa (Ajaccio)

Pomocnicy: Hassan Yebda (Udinese), Medhi Lacen (Getafe), Sofiane Feghouli (Valencia), Yacine Brahimi (Granada), Nabil Bentaleb (Tottenham), Abdelmoumene Djabou (Club Africain), Saphir Taider (Inter Mediolan)

Napastnicy: Nabil Ghilas (FC Porto), Islam Slimani (Sporting Lizbona), El Arbi Hillel Soudani (Dynamo Zagrzeb), Riyad Mahrez (Leicester)

(jad)