Serbska federacja piłkarska została oskarżona przez FIFA o wywieszenie w szatni drużyny politycznego transparentu szkalującego Kosowo. Incydent został zauważony po meczu na mundialu z Brazylią.

Baner przedstawiał mapę Serbii, która obejmowała terytorium jej byłej prowincji, która od prawie 15 lat jest niepodległym państwem, oraz hasło "Nie poddawaj się". 

Transparent został rozwieszony nad szafkami Milosa Veljkovica i Andriji Zivkovica w szatni serbskiego zespołu jeszcze przed czwartkowym spotkaniem zakończonym porażką 0:2 z Brazylią. 

Kosowska federacja piłkarska złożyła formalną skargę do FIFA, a jej minister sportu Hajrulla Ceku opisał zdjęcie krążące w internecie jako wykorzystujące mistrzostwa świata do promowania "nienawistnych, ksenofobicznych i ludobójczych przekazów". 

Kiedy będzie werdykt?

FIFA przytoczyła zapisy swojego kodeksu dyscyplinarnego, który obejmuje wykroczenia, w tym "obraźliwe gesty, znaki lub język" oraz "wykorzystywanie imprezy sportowej do demonstracji o charakterze niesportowym". Piłkarska centrala wszczęła procedurę wyjaśniająca, ale nie podała, kiedy ogłosi werdykt w tej sprawie. 

Serbia kolejny mecz na mundialu zagra w poniedziałek z Kamerunem. 

Odkąd Kosowo zostało członkiem FIFA i UEFA w 2016 roku, obie te organizacje ze względów bezpieczeństwa zapewniły, że reprezentacje narodowe tego kraju nie mogą zostać wylosowane z Serbią lub Bośnią i Hercegowiną w grupach eliminacyjnych mistrzostw świata i mistrzostw Europy. 

Kwestia niepodległości Kosowa wywołała wojnę w latach 1998-1999, w której zginęło około 13 tys. osób. Serbia rozpoczęła brutalne tłumienie separatystycznego buntu etnicznych Albańczyków na tym terytorium. Po kampanii NATO w 1999 rok Serbia utraciła kontrolę nad tym terytorium. 

Kosowo jednostronnie odłączyło się od Serbii w 2008 roku. Serbski rząd, wspierany przez Chiny i Rosję, odmówił uznania państwowości tego kraju. Stany Zjednoczone i większość ich europejskich sojuszników uznało Kosowo za niepodległy kraj.

Mundial z RMF24

Wszystko o mundialu na stronie RMF24.pl, a także w naszych mediach społecznościowych - na TwitterzeFacebooku i Instagramie. Wpiszcie koniecznie #MundialRMF!

Codziennie po godzinie 20:00 zapraszamy także na specjalny program "Stały fragment gry" z relacjami naszych wysłanników do Kataru. Transmisja na żywo na stronie głównej RMF24.pl i w mediach społecznościowych.