Mecz Portugalii z Urugwajem został na kilkadziesiąt sekund przerwany. W drugiej połowie spotkania na murawę wbiegł kibic z tęczową flagą. Mężczyzna miał też na sobie koszulkę, na której widniały napisy wspierające Ukrainę oraz irańskie kobiety.

Około 50 minuty meczu Portugalia - Urugwaj sędzia przerwał spotkanie. Na boisko wbiegł bowiem kibic, który w rękach trzymał tęczową flagę, uznawaną za znak solidarności z osobami LGBT. Mężczyzna był ubrany też w koszulkę, na której widniały napisy: "Save Ukraine" ("Ratujmy Ukrainę"), a także "Respect for Iranian Woman" ("Szacunek dla irańskiej kobiety"). 

Właśnie w Iranie od dwóch miesięcy trwają masowe demonstracje po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, która zmarła w szpitalu w Teheranie, po tym jak została zatrzymana za "nieodpowiedni strój". Protestujące kobiety zrywają i palą hidżaby, wspierają je także mężczyźni. Regularnie dochodzi także do starć z członkami irańskich sił bezpieczeństwa. Obrońcy praw człowieka szacują, że do tej pory zginęło ponad 450 osób, w tym kilkadziesiąt nieletnich. Zatrzymano ponad 18 tysięcy manifestujących. 

Ochrona złapała uciekającego mężczyznę, który upuścił tęczową flagę na boisko zanim został z niego sprowadzony. Sędzia podniósł flagę i zostawił ją przy bocznej linii. Po chwili jeden z pracowników stadionu usunął ją z murawy. Mężczyzna został wyprowadzony przez tunel. Nie wiadomo, czy postawiono mu jakieś zarzuty lub czy został zatrzymany przez policję.

Po całym zajściu spotkanie zostało wznowione. Ostatecznie Portugalia wygrała 2:0 po dwóch bramkach Bruno Fernandesa. 

Homoseksualizm w Katarze jest zakazany. Kapitanowie niektórych reprezentacji uczestniczących w mundialu planowali zagrać nawet w tęczowych opaskach, na co nie zgodziła się FIFA.

Mundial z RMF24

Wszystko o mundialu na stronie RMF24.pl, a także w naszych mediach społecznościowych - na TwitterzeFacebooku i Instagramie. Wpiszcie koniecznie #MundialRMF!

Codziennie po godzinie 20:00 zapraszamy także na specjalny program "Stały fragment gry" z relacjami naszych wysłanników do Kataru. Transmisja na żywo na stronie głównej RMF24.pl i w mediach społecznościowych.