Tegoroczna matura będzie wyjątkowa z wielu powodów. Nie tylko jej termin został przełożony o ponad miesiąc, ale też odbędzie się ona w reżimie sanitarnym spowodowanym epidemią koronawirusa. O czym muszą pamiętać tegoroczni maturzyści? Jak wygląda harmonogram egzaminów? Kiedy uczniowie poznają wyniki matur?

Około 272 tys. osób, które ukończyły liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2019/2020, przystąpi w tym roku do egzaminu maturalnego.

Sesja główna egzaminów maturalnych potrwa od 8 do 29 czerwca. Pierwszy pisemny egzamin rozpocznie się w poniedziałek 8 czerwca. Podobnie jak w ubiegłych latach, maturzyści w pierwszej kolejności zmierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy z matematyki i języka angielskiego.

Harmonogram matur pisemnych:
8 czerwca (poniedziałek) - język polski (poziom podstawowy i rozszerzony),
9 czerwca (wtorek) - matematyka (poziom podstawowy),
10 czerwca (środa) - język angielski (poziom podstawowy i rozszerzony),
15 czerwca (poniedziałek) - filozofia i matematyka (poziom rozszerzony),
16 czerwca (wtorek) - biologia, WOS,
17 czerwca (środa) - chemia, informatyka,
19 czerwca (piątek) - geografia, historia sztuki,
24 czerwca (środa) - fizyka, historia.

Szczegółowy harmonogram egzaminów dostępny jest na stronie CKE.

Każdego dnia pisemne egzaminy maturalne odbędą się o godzinie 9:00 i 14:00. Arkusze egzaminacyjne będą dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej około 5 godzin po przeprowadzeniu danego egzaminu.

CKE uprzedza, że na arkuszu egzaminacyjnym pojawi się data majowa - w jakiej pierwotnie miał odbyć się dany egzamin.

Arkusze egzaminacyjne wraz z propozycjami odpowiedzi znajdziecie także na naszych stronach w sieci. Warto zapamiętać adres: https://www.rmf24.pl/raporty/raport-matura lub pobrać aplikację, by otrzymać na telefon powiadomienie.

Gorąco polecamy także nasze profile społecznościowe. We wtorek, tuż po publikacji arkuszy egzaminacyjnych, planujemy na Facebooku rozwiązywanie zadań z wraz z nauczycielem matematyki. Na bieżąco będziecie mogli zadawać pytania. 

Matura ustna nie dla wszystkich

Ustne egzaminy maturalne będą odbywały się od 15 do 29 czerwca. CKE podkreśla jednak, że w tym roku wyjątkowo przystąpią do nich tylko ci maturzyści, którzy wyników ustnych matur potrzebują w postępowaniu rekrutacyjnym na zagraniczne uczelnie wyższe.

Tegoroczni maturzyści poznają wyniki swoich egzaminów 11 sierpnia. Tego samego dnia CKE ogłosi ogólnopolskie wyniki matur 2020.  


Matura 2020: Obostrzenia i zasady bezpieczeństwa

Na barkach dyrektorów szkół spoczął obowiązek przygotowania tegorocznych matur z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wymuszonych epidemią koronawirusa. Wdrożone muszą zostać rozwiązania, które nie tylko pozwolą na zachowanie dystansu społecznego w salach egzaminacyjnych, ale też będą zapobiegać gromadzeniu się uczniów przed szkołami i salami.

Szkoły muszą zabezpieczyć środki do dezynfekcji i ochrony osobistej oraz pomieszczenie na izolatorium - do którego może trafić uczeń, jeśli w trakcie egzaminu poczułby się gorzej.

Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej maturzyści nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa. Muszą jednak ponownie założyć maseczkę jeżeli: podchodzi do nich członek komisji, maturzysta wychodzi do toalety, skończył egzamin i opuszcza salę.