Andrzej Z. - pseudonim "Słowik" - nakłaniał do zabicia generała Marka Papały. Tak twierdzi prokuratura, która skierowała dziś do sądu akt oskarżenia w sprawie zabójstwa byłego komendanta głównego policji. Drugim oskarżonym jest Ryszard B., oskarżony o nakłanianie i udział w zbrodni.

Akt oskarżenia nie przybliża nas jednak do ostatecznego wyjaśnienia sprawy. Ta decyzja kończy tylko część śledztwa w sprawie zabójstwa Marka Papały. Śledczym udało się zebrać dowody przeciwko Ryszardowi B., który oprócz nakłaniania do zabójstwa miał w pamiętny wieczór 1998 roku stać na czatach, gdy padły strzały.

Drugą osobą, której prokuratorzy zdecydowali się postawić zarzuty, jest były szef Pruszkowa "Słowik", który miał nakłaniać płatnego zabójcę z Pomorza Artura Zirajewskiego do zabicia Papały w zamian za 40 tysięcy dolarów.

Wciąż jednak nie wiadomo, kto pociągnął za spust, ani kim są prawdziwi zleceniodawcy zabójstwa. Warszawska prokuratura nadal uważa wprawdzie polonijnego biznesmena Edwarda Mazura za jedynego możliwego zleceniodawcę, ale nic w związku z tym nie można zrobić, bo strona amerykańska nie zgadza się na jego wydanie. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Romana Osicy: