Gdzie szukać rynku zbytu na ręczne robótki? Czy na lokalnych tragach, można naleźć potencjalnych kontrahentów? Jak szukać nowych rynków zbytu dla rękodzieła? To tylko niektóre z pytań, jakie w tym tygodniu zadaliście naszemu ekspertowi projektantce Agnieszce Suchorze z firmy Jam Kolektyw. W ramach Mapy przedsiębiorczości w RMF FM i na RMF24 podpowiadaliśmy, jak być na czasie i jak zarobić na tym, co modne. Hasło naszego przyszłotygodniowego cyklu: Firma a rodzina. Czy da się połączyć? Zapraszamy! Tradycyjne na Wasze pytania będzie też czekał ekspert.


Cytat

Mam w planach otwarcie małej kafejki z ciastami domowej roboty. Czy orientuje się może pani, czy na tego typu działalność mogą przysługiwać jakieś unijne dotacje?
Monika

Agnieszka Suchora: Wydaje mi się, że na samą kafejkę nie. To działalność czysto komercyjna. Ale jeśli powstałaby kafejka, która ma jakieś cele społeczne, kulturalne, to może tak. Proszę przejrzeć strony internetowe z dotacjami unijnymi i zorientować się na jaką działalność można obecnie uzyskać dotację. Wiem, że urzędy pracy dają dofinansowanie na działalność gospodarczą, ale tylko osobom zarejestrowanym jako bezrobotne.


Cytat

Od kilku lat robię serwety, haftuję, robię na drutach. Ogólnie chodzi o ręczne robótki. Kilka razy w miesiącu dostarczam swoje rękodzieło do sklepiku mojej znajomej. Ale myślę o tym, żeby założyć własną działalność gospodarczą i "produkować" na większą skalę. Jak zareklamować swoją działalność?
Wiktoria

Agnieszka Suchora: Reklamowanie działalności to wielki temat. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na reklamę. Można wydrukować ulotki ze zdjęciami produktów i zostawiać w sklepach z rękodziełem.Można założyć swoją stronę  z produktami i rozsyłać newslettery do sklepów.


Cytat

Jestem studentem ASP. Szukam chętnych do współpracy architektów. I przyznam, że jak na razie nie mam miłych doświadczeń. Jak znaleźć ludzi z doświadczeniem? Słownych? Od których mógłbym się czegoś nauczyć. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Tomasz

Agnieszka Suchora: Odpowiadałam już na podobne pytanie. Architektów z doświadczeniem można szukać na stronach branżowych pism wnętrzarskich np. Dobre Wnętrze, Dom i Wnętrze. Może Pan także zwrócić się do  Stowarzyszenia Architektów. Nie wiem jakie miał Pan złe doświadczenia i o jaki charakter współpracy chodzi, ale mamy w kraju biura projektowe z dużym dorobkiem. Kontakt do biur można znaleźć w internecie.


Cytat

Czy z pani doświadczenia wynika, że udział w małych, lokalnych targach rzeczywiście skutkuje w przyszłości nawiązaniem poważniejszych kontaktów z potencjalnymi kontrahentami? Uczestniczyłem w kilku takich imprezach i szczerze mówiąc niczym konkretnym się to nie zakończyło. A może po prostu imprez musi być kilkanaście, a nie kilka? Pozdrawiam
Hirek

Agnieszka Suchora: Udział w targach to tylko jedna z dróg do znalezienia kontrahentów. Są różne targi i wszystko zależy od tego, ile chcemy zainwestować. Prawda jest taka, że  aby mocno zaistnieć na rynku (nie wiem co Pan produkuje) trzeba zainwestować dużo pieniędzy w reklamę. Różną reklamę - internetową , szeptaną , banery , radiową. Można również wysyłać maile lub umawiać się na spotkanie z firmami , które mogą być odbiorcami produktów.

Cytat

Jestem typową, złotą rączką. Znajomi mówią, że meble, które odnawiam, mają niepowtarzalny charakter. Poważnie zastanawiam się nad zainwestowaniem pieniędzy w stronę internetową. Ale bez znajomości na rynku z klientami raczej będzie problem. Gdzie szukać kontaktów?
Mirek

Agnieszka Suchora: Może Pan odnowione meble wystawiać na aukcjach  internetowych, zobaczyć jakie jest zainteresowanie i dopiero wtedy zainwestować we własną stronę internetową. Może na początek wystarczy ogłoszenie internetowe o usłudze i do tego ładne zdjęcie. Dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z jakimś architektem wnętrz, który ma swoich klientów i przez niego oferować usługi.


Cytat

Dzień dobry. Na jakiej zasadzie działają sklepy typu concept store? Jak dostarcza im się „produkty” i na jakiej zasadzie rozlicza z nimi? Pozdrawiam
Magda

Agnieszka Suchora: Sklepy tego typu to sklepy które mają pewien pomysł na siebie, czyli  koncept. Jakiś wspólny mianownik np. jednorodny styl mebli i rozmaitych dodatków do wnętrz, albo ubrania i dodatki, które pewien określony styl tworzą. Jednym słowem wszystko do siebie pasuje lecz jest różnorodne. Takie sklepy najczęściej same szukają dostawców, którzy swoimi produktami w ten styl się wpisują, można też samemu się zgłosić i zaoferować swoje produkty. Rozliczenia są na podstawie faktur - coś im sprzedajemy, wystawiamy fakturę umawiamy się jaką kwotę chcemy dla siebie za produkt, a oni to sprzedają doliczając swoją marżę.


Cytat

W odpowiedzi na jedno z pytań pisała pani o kolektywie projektowym. Proszę w kilku zdaniach wyjaśnić o co chodzi? Przy jakiego typu działalności się to opłaca? Jak wygląda kwestia np. umów i rozliczania się z fiskusem? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Jagoda

Agnieszka Suchora: Kolektyw twórczy jest grupą nieformalną. Nie jest spółką w znaczeniu prawa handlowego. Każdy członek takiej grupy rozlicza się z fiskusem samodzielnie - albo ma działalność gospodarczą, albo wystawia rachunek za usługę lub produkt. Działanie w takiej grupie daje oszczędności - jedna strona internetowa, wspólne logo, wspólnie wynajmowany lokal. Np. kilka osób projektuje lub wytwarza produkty wyposażenia wnętrz. Działają razem, dzielą koszty wynajmu, reklamy, wynajęcia przestrzeni , a rozliczają się osobno. Takie działania  służą też wymianie doświadczeń, kontaktów i jest twórcze.


Cytat

Jak w przypadku zatrudnienia architekta wnętrz powinna wyglądać umowa? Chodzi mi o kruczki prawne. Na co jako osoba zatrudniająca powinnam zwrócić uwagę? Jakie są pani doświadczenia?
Agnieszka

Agnieszka Suchora: Przeważnie każdy architekt ma wzór umowy, najczęściej stworzony przez prawnika. W takiej umowie musi być ustalony zakres prac - najlepiej bardzo szczegółowo, czyli jakie pomieszczenia będą projektowane, w jakim zakresie, jakie meble i dodatki powinny być zaprojektowane. Trzeba określić termin zakończenia prac. Czy architekt tylko projektuje czy też zajmuje się nadzorem, robi zakupy w imieniu inwestora, organizuje ekipę wykonawczą, jeżeli tak, to trzeba to określić w umowie. Żeby uniknąć nieporozumień należy współpracować z architektem, jasno określić czego chcemy, ale najważniejsze jest zaufanie. Zatrudnijmy osobę, której prace znamy, podobają nam się i  dlatego z tym człowiekiem chcemy współpracować.


Cytat

Jestem starszą osobą, już na emeryturze. Ale mam mnóstwo sił. Gotuję, wykonuję drobne robótki i jak mówią moje wnuki jestem świetna w pieczeniu ciast i robieniu dżemów. Gdzie mogłabym szukać kontaktu i nawiązać współpracę, aby robić to na większą skalę?
Maria

Agnieszka Suchora: Może warto nawiązać współpracę z lokalnym sklepem lub kawiarnią /restauracją w okolicy i tam sprzedawać swoje ciasta i dżemy. W dzisiejszych czasach domowe przetwory są w cenie. Ludzie szukają takich produktów, bo są zdrowe i smaczne, a większość z nas nie ma czasu żeby je robić samemu. Sklepy ze zdrową żywnością albo małe, lokalne sklepiki to miejsca gdzie może Pani wstawiać swoje produkty. Na pewno warto wymyślić fajną nazwę dla Pani produktów np. Ciasta naszej babci.

 

Cytat

Syn ma stronę internetową z przedmiotami, które sam robi. Na początku sporo sprzedawał. Ale od ponad roku niemal nic się nie dzieje. Pani zdaniem powinien „ ruszyć w teren” i szukać innych możliwości sprzedaży, czy może powinien zmienić branże? Syn rzeźbi figurki. Dziękuję. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Lucyna

Agnieszka Suchora: Nie wiem jakiego rodzaju to figurki. Trochę za mało danych, żeby coś doradzić. Najprościej przez internet, ale może warto nawiązać kontakt ze sklepami z pamiątkami, małymi galeriami. Można sprawdzić jakie targi z takimi przedmiotami odbywają się w kraju, jeździć tam i się wystawiać.


Cytat

Dzień dobry mam pytanie. Projektuję, wykonuję i sprzedaję biżuterię. Mam kilku lokalnych jubilerów, z którymi mam podpisane umowy. Zastanawiam się jednak jak rozszerzyć działalność. Co mogłaby mi pani doradzić?
Wiktoria

Agnieszka Suchora: Warto zastanowić się , czy nie otworzyć sklepu internetowego ( ale to są koszty ) , można spróbować na aukcjach, ale na pewno warto pokazywać się na targach o małym zasięgu np. Targi Rzeczy Ładnych, albo nawiązać współpracę z internetowym  sklepami  typu concept store - ubrania, torby , biżuteria. Można również namówić jakąś blogerkę - szafiarkę do promowania biżuterii - wysyłając ofertę lub jeden produkt w formie prezentu.

Cytat

Robię zdjęcia do magazynów zajmujących się kulinariami. Rynek jest jednak już mocno "zapchany". Jak szukać nowych klientów?
Dagmara

Agnieszka Suchora: Myślę , że trzeba mieć dobrze zaprojektowaną stronę internetową i wysyłać atrakcyjne newslettery do klientów.Trzeba zorientować się na rynku i na początek "grać" atrakcyjną ceną za usługi. W tym wypadku na pewno warto prowadzić bloga z pięknymi zdjęciami.

Cytat

Razem z mężem prowadzę niewielki hotel na Mazurach. Idzie nam nieźle, myślimy nad rozszerzeniem działalności. Najpierw jednak planujemy remont. Czy orientuje się pani o jakich stawkach mówimy jeżeli chcielibyśmy zatrudnić architekta wnętrz? Hotel ma 15 pokoi. Do tego sala jadalna i miejsce, gdzie można pograć w bilard, pooglądać telewizję. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Monika

Agnieszka Suchora: Stawki wahają się od 100,00 do 300,00 zł za metr kwadratowy. To nie są małe pieniądze , ale jeśli zatrudni się dobrego dekoratora i osiągnie dobry efekt to inwestycja się zwróci, trzeba pamiętać , że jest teraz duża konkurencja na rynku hoteli i ludzie coraz częściej zwracają uwagę na wystrój , często to właśnie decyduje o wyborze hotelu. Proszę obejrzeć w internecie różne ,niewielkie hotele na Mazurach i jak coś Państwa zachwyci, to trzeba do nich napisać i zapytać o kontakt do projektanta. Na pewno warto zatrudnić zawodowca. To się opłaca.

ZOBACZ JAK NA WASZE WASZE PYTANIA W UBIEGŁYM TYGODNIU ODPOWIADAŁ JACEK ADAMSKI

Cytat

Żona od kilku lat domowym sposobem wywarza figurki, brożki, naczynia, biżuterię. Klientki ma głównie wśród koleżanek. Radzę jej, żeby zastanowiła się nad rozszerzeniem "produkcji". Od czego powinna zacząć?
Marek

Agnieszka Suchora: Na początek na pewno jaki serwis aukcyjny. Można też pojechać na jakieś kameralne targi wytwórców tego typu produktów: Papier, Kamień, Nożyce w Krakowie oraz Przetwory w Warszawie.

Cytat

Razem z mężem remontujemy stare, zabytkowe meble. Myślimy o założeniu firmy i zatrudnieniu pracowników. Czy pani zdaniem rynek w tej dziedzinie jest jeszcze do zagospodarowania? Dziękuję i pozdrawiam.
Magda

Agnieszka Suchora: Ten rynek jest mocno zatłoczony. Wygrywają Ci , którzy mają wybitnych fachowców i ich produkty są wysokiej jakości. Z fachowcami jest problem, można wyszkolić ale to kosztuje.Nie wiem jakiego rodzaju stare meble Państwo odnawiają. Jaka ilość. Czy mają Państwo pomysł na rynek zbytu - gdzie i komu te meble sprzedawać. Jeśli będą pracownicy, to będą koszty pracy, a wtedy musi być duża sprzedaż , żeby się opłacało. Jak się ma klientów komercyjnych typu - hotele, restauracje - to można , ale jeśli pojedynczy klienci , to jest ryzyko.

Cytat

Zajmuję się projektowaniem i wykonywaniem lamp. Do tej pory pozyskiwałem klientów - jeżeli można to tak nazwać - pocztą pantoflową, wśród znajomych. Zastanawiam się nad rozszerzeniem działalności. I nad wykorzystaniem droższych surowców. Moje pytanie brzmi: jak wynika z pani doświadczenia lepiej skupić się na kliencie, który wydaje mniej, ale częściej czy może rzadziej a więcej?
Tomasz

Agnieszka Suchora: Sama zadawałam sobie to pytanie. Jeśli klient chce wydać częściej i mniej - to to jest klient znanego, szwedzkiego sklepu. Duża ilość produktów, niska cena , ciekawe wzornictwo. Ale to jest poza zasięgiem małego przedsiębiorstwa. Żeby naprawdę zarobić trzeba produkować ogromne ilości i mieć bardzo szeroką ofertę. W Pana przypadku  - twórcy i projektanta - trzeba raczej wybrać  wyjątkową jakość , niepowtarzalność , oryginalność i wyższą cenę. Ale produkt musi być wyjątkowy, bo oferta jest duża i tym samym konkurencja.


Cytat

Jesteśmy grupą znajomych, która studiowała kiedyś kierunki "artystyczne". Mamy dość pracowania dla kogoś. Malujemy, wycinamy, projektujemy biżuterię. Chcielibyśmy połączyć siły. Jakie miałaby pani rady dla nas.
Klara

Agnieszka Suchora: Załóżcie kolektyw projektowy, wymyślcie ofertę, zróbcie stronę internetową, bierzcie udział w każdych targach designu - jest ich sporo w całym kraju - stwórzcie sobie fajne logo, wysyłajcie ofertę do sklepów z designem. Wystartujcie w jakimś konkursie z własnym produktem np. na Łódź  Design Festiwal. 


CHCESZ WYGRAĆ PIENIĄDZE DLA SWOJEJ FIRMY? SPRAWDŹ JAKCytat

Gdzie szukać profesjonalnych fotografów zajmujących się wnętrzami? Takich z dorobkiem. Dziękuję
Adam

Agnieszka Suchora: W magazynach wnętrzarskich. Trzeba oglądać zdjęcia i zobaczyć kto fotografował ( zdjęcia są podpisane )


Cytat

Jak poznać profesjonalnego architekta wnętrz? Miałam kilka nieprzyjemnych przypadków, dlatego proszę o wskazówki na co zwracać uwagę.
Renata

Agnieszka Suchora: Trzeba obejrzeć portfolio, poprosić o rekomendacje, skontaktować się z ostatnim klientem (jeśli to możliwe) i spisać bardzo szczegółową umowę


Cytat

Czy długo jeszcze - pani zdaniem - może potrwać moda na przedmioty odzyskiwane z recyklingu? Kiedyś niemal każdy miał w domu lampę wykonaną "ze śmieci" i podrasowaną przez młodego artystę. Pozdrawiam
Michał

Agnieszka Suchora: Myślę , że długo, bo produkujemy coraz więcej śmieci , jednocześnie mamy coraz bardziej świadome społeczeństwo. Recykling ma wiele twarzy i nie zawsze są to byle jakie, podrasowane produkty. Recykling to też przetwarzanie materiału: szkła czy papieru, które może być bazą do wytwarzania rzeczy wyjątkowych. Ja jestem za przetwarzaniem, bo nie lubię marnotrawstwa i zaśmiecania przestrzeni.


TU MOŻESZ ZADAĆ PYTANIE EKSPERTOWI: