"Marzyłam o tym, żeby zapewnić przyzwoite warunki dla dzieciaków. To marzenie zaczyna się materializować. Dzięki Wam" - mówi pani Agnieszka, która prowadzi świetlicę w świętokrzyskich Krzczonowicach. To jedno z czterech miejsc, gdzie pomagamy w ramach projektu Lepsze Jutro z RMF FM. W Krzczonowicach w budynku po dawnej szkole zostaną odnowione sale, powstanie mała siłownia, a tuż obok plac zabaw. Zobaczcie, jak idą prace.

"Marzyłam o tym, żeby zapewnić przyzwoite warunki dla dzieciaków. To marzenie zaczyna się materializować. Dzięki Wam" - mówi pani Agnieszka, która prowadzi świetlicę w świętokrzyskich Krzczonowicach. To jedno z czterech miejsc, gdzie pomagamy w ramach projektu Lepsze Jutro z RMF FM. W Krzczonowicach w budynku po dawnej szkole zostaną odnowione sale, powstanie mała siłownia, a tuż obok plac zabaw. Zobaczcie, jak idą prace.
W świetlicy w Krzczonowicach trwa remont /Krzysztof Kot /RMF FM

Krzczonowice to mała wieś. Mieszkańcy mówią o niej "pieszczotliwie" osada. Jedyną atrakcją jest tam świetlica działająca w budynku starej szkoły (placówkę zamknięto ponad 20 lat temu - w 1995 roku).

Świetlicą kieruje charyzmatyczna Agnieszka Budek ze Stowarzyszenia "Na Rzecz Osób Bezrobotnych" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Słowo "charyzmatyczna" wcale nie jest na wyrost. Ta świetlica to moja krwawica, przysparza mi wiele problemów, ale daje też ogrom satysfakcji - podkreśla w rozmowie z RMF FM.

W październiku ubiegłego roku pani Agnieszka postanowiła stworzyć coś z niczego. Do dyspozycji gmina przekazała jej dwie sale. Obie odmalowano. Niestety, tuż po remoncie w jednym z pomieszczeń zaczęła zapadać się podłoga. Powód? Dość prozaiczny - źle wykonana rynna. Po każdych opadach deszczu woda lała się po murze, przesiąkała do wewnątrz i znajdowała ujście pod podłogą. Legary przez kilka lat namokły i zgniły. Teraz konieczna jest wymiana około jednej czwartej podłogi.

Remont trzeba przeprowadzić także w drugiej sali. Tym bardziej, że pomieszczenie jest większe i bardziej słoneczne - a zatem lepiej służy dzieciom i młodzieży. W sali stoi piec kaflowy, którym ogrzewane jest pomieszczenie. Niestety piec jest zepsuty. Nadaje się jedynie do wymiany.

"Bo jest inna droga niż dziedziczenie bezrobocia"

Każdego dnia ze świetlicy korzysta kilkanaścioro dzieci ze wsi. Zajęcia plastyczne, gry, zabawy pod opieką pedagoga. Chcę pokazać im, że jest inna droga niż dziedziczenie bezrobocia, że można rozwijać swoje pasje, zainteresowania. Często zdarza się, że przychodzą tu rodzice wraz z dziećmi i wspólnie spędzają czas - opowiada pani Agnieszka.

Nie ma innej rozrywki - mówią mieszkańcy. Do Ćmielowa autobus dojeżdża tylko w roku szkolnym. Dzieci na zajęcia dodatkowe trzeba dowozić rowerami albo prywatnymi samochodami.

Remont trwa. "Marzenie zaczyna się materializować"

Gdy świetlica zostanie odnowiona, dzieci i młodzież z Krzczonowic będą w końcu miały swój własny kąt, miejsce spotkań, zabaw, nauki.

Prace w budynku - jak sprawdził nasz reporter - idą pełną parą. Marzyłam o tym, żeby zapewnić przyzwoite warunki dla dzieciaków, to marzenie zaczyna się materializować. Dzięki Wam - cieszy się Agnieszka Budek.

Odmalowane zostaną nie tylko ściany budynku ale wymieniona zostanie także podłoga, ale i stolarka wewnętrzna. W budynku zamontowane zostaną drzwi firmy Voster, która wspiera nasz projekt.

 

Wraz z reporterem RMF FM Krzysztofem Kotem zajrzeliśmy do hali produkcyjnej, by zobaczyć jak powstają drzwi i ościeżnice. Czy wiedzieliście na przykład, że od momentu, gdy powycinane formatki - części, z których powstają drzwi - trafią na stanowisko montażu do zapakowania gotowego produktu mija zaledwie 4 minuty?

Oczywiście to tylko jeden z etapów skomplikowanej produkcji drzwi.

Po fabryce naszego dziennikarza oprowadzał właściciel firmy Voster, Ryszard Rocznik:

W prace zaangażowali się mieszkańcy

Trwa także porządkowanie terenu wokół świetlicy, gdzie będzie plac zabaw. Wprawdzie w Krzczonowicach było takie miejsce zabaw dla dzieci, ale sprzęty już od dawna nie spełniały żadnych standardów. Strach było puścić tam dziecko - mówi jednak z matek. Plac zabaw jest bardzo potrzebny. Cieszymy się, że wreszcie ktoś o nas pomyślał  - dodaje.

Właściciel domu stojącego naprzeciwko miejsca, gdzie powstanie plac zabaw, zamontował kamerę przemysłową. Zrobię monitoring, podłączę do internetu - tak, żeby nikt nie zniszczył więcej tych urządzeń i żebyście w Krakowie mogli podglądać, co się u nas będzie działo - tłumaczy z uśmiechem naszemu dziennikarzowi.

Ale zapał i zaangażowanie widać także wśród pozostałych mieszkańców. Mieszkańcy uporządkowali teren przed budynkiem, wyczyścili trawniki, usunęli gałęzie. Pracowali do późnego wieczoru. To budujące mieć wsparcie od nich - przyznaje pani Agnieszka.

Ola i Łukasz, nastolatkowie z Krzczonowic, na wieść, że Lepsze Jutro zawita do Krzczonowic postanowili skrzyknąć kolegów i pomóc w pracy dorosłym. W miejscu, w którym ma być plac zabaw, zdemontowali stare krawężniki i płyty chodnikowe. Jeden telefon i koledzy przyjechali - opowiada Łukasz. Nie mieliśmy sprzętu, ale udało się pożyczyć, po pobliskich domach  - uśmiecha się, mówiąc.

Młodzież uprzątnęła również pomieszczenie na tyłach budynku. Niegdyś mieli tam prowizoryczny klub "Cyprysik". Ale to był tylko klub z nazwy - niewyremontowane, nieogrzewane, niezamykane pomieszczenie. Przychodził tam różny element, nie tylko z Krzczonowic - opowiadają mieszkańcy.

Młodzi mieli więc mnóstwo pracy, porządkując pomieszczenie. Wynieśli stare, zniszczone meble, dziesiątki butelek po piwie i innych trunkach. Przygotowali pomieszczenie tak, że ekipa remontowa od razu mogła przystąpić do prac. A zaczęła od ścian. Pomieszczenie nie było malowane od wielu lat, więc będzie wymagało sporo pracy. Wyrobimy się w terminie - zapewniają robotnicy. Nie nawalimy - podkreślają.

W klubie - już z prawdziwego zdarzenia - młodzież będzie miała do dyspozycji siłownię.

 Akcja Lepsze Jutro z RMF FM to projekt, który ma nieść pomoc, wsparcie i nadzieję tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Chcemy wraz z Wami odmienić komuś życie i ponownie dać radość - tak, jak stało się to rok temu, gdy pan Grzegorz z Szydłowca oraz jego dzieci zyskali nowy dom i nowe życie.

W tym roku pomoc trafi aż do czterech miejsc w Polsce! Tym samym pomożemy setkom ludzi - i dzieciom, i dorosłym. Pomoc popłynie do Dobroszyc na Dolnym Śląsku, podkrapackiego Zagórza, Krzczonowic w woj. świętokrzyskim i Olsztyna.

Projekt Lepsze Jutro z RMF FM wspiera partner akcji producent drzwi firma Voster.