O 8:41 w całym kraju zawyły syreny, wstrzymano ruch na ulicach, zabrzmiały dzwony. O tej godzinie rok temu w lesie, niecały kilometr od pasa wojskowego lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem, rozbił się Tu-154M z 96 osobami na pokładzie. Dziś Polska czci pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.

W oficjalnych obchodach rocznicowych - na Powązkach, w Sejmie i w archikatedrze św. Jana - wezmą udział najwyżsi przedstawiciele władz polskich - prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz część rodzin ofiar.

Obchody rozpoczną się na płycie Okęcia

Rano na płycie wojskowego lotniska Okęcie, z którego rok temu wyleciał samolot do Smoleńska, bliscy ofiar wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym.

O godz. 8.41 prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier złożyli wieńce i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Później prezydent oraz marszałkowie Sejmu i Senatu złożą kwiaty w Sejmie pod tablicą poświęconą posłom i senatorom, którzy zginęli w katastrofie oraz przed tablicą upamiętniającą marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

Główne uroczystości na Powązkach

Głównym punktem oficjalnych obchodów będzie uroczystość na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w trakcie której odczytane zostaną nazwiska wszystkich ofiar, a na zakończenie uroczystości pod pomnikiem ku czci 96 ofiar katastrofy złożone będą wieńce. Głos zabierze m.in. Bronisław Komorowski.

Wczesnym popołudniem w archikatedrze św. Jana prezydent, premier i rodziny ofiar wezmą udział we mszy w intencji ofiar katastrofy. Później zaplanowano m.in. spotkanie rodzin ofiar z pierwszą damą Anną Komorowską oraz mszę w kaplicy w Pałacu Prezydenckim, gdzie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca kapelana Lecha Kaczyńskiego ks. Romana Indrzejczyka. Oficjalne uroczystości zakończą się wieczorem koncertem w Operze Narodowej poświęconym pamięci ofiar katastrofy.

W państwowych uroczystościach nie weźmie udziału Jarosław Kaczyński

Własny program obchodów przygotował społeczny komitet skupiony wokół klubu "Gazety Polskiej". Po porannej mszy w kościele seminaryjnym, o godz. 8.41, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wraz ze współpracownikami, złożył wieniec przed Pałacem Prezydenckim. W południe w tym samym miejscu ma odbyć się modlitwa Anioł Pański; później politycy PiS złożą kwiaty i znicze na Powązkach. Po południu w Sali Kongresowej PKiN zainauguruje działalność Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Po zakończeniu Kongresu jego uczestnicy przemaszerują pod Pałac Prezydencki, przewidziane jest przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. Kwadrans później na Placu Zamkowym rozpocznie się koncert poświęcony pamięci ofiar tragedii smoleńskiej. Jednym z ostatnich punktów uroczystości ma być msza w Archikatedrze Św. Jana o godz. 19. Po mszy planowany jest Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki.

Na Krakowskim Przedmieściu przewidywane są manifestacje trwające cały dzień.

Marta Kaczyńska złoży kwiaty na sarkofagu rodziców w krypcie na Wawelu

Liczne uroczystości rocznicowe odbędą się dziś w wielu innych miastach. W Krakowie w Katedrze na Wawelu w intencji wszystkich ofiar katastrofy odprawiona zostanie msza; przewodniczył jej będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

W krakowskich uroczystościach będzie uczestniczyć córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich - Marta. O godz. 8.41. złożyła kwiaty na sarkofagu rodziców w krypcie Katedry na Wawelu. Do Krakowa przyleci też żona prezydenta Gruzji Sandra Saakaszwili.

Rano z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński u podnóża Wawelu przejdzie Marsz Pamięci, organizowany z inicjatywy społecznej pod honorowym patronatem wdowy po prezesie IPN Zuzanny Kurtyki.

Po mszy przy sarkofagu pary prezydenckiej oraz pod tablicą upamiętniającą wszystkie ofiary złożone zostaną dwa wspólne wieńce od wojewody Stanisława Kracika, marszałka województwa Marka Sowy i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Hołd parze prezydenckiej odda także Sandra Saakaszwili.

Krypta, w której pochowani są prezydent Lech Kaczyński i jego żona będzie w niedzielę dostępna do godz. 19.