Za kilka dni ruszy budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego w pobliżu pl. Piłsudskiego w Warszawie. U wojewody jest już złożony wniosek o pozwolenie na budowę - ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Pomnik byłego prezydenta ma być odsłonięty 10 listopada. Stanie przed Budynkiem Garnizonu Warszawskiego - 100 metrów od odsłoniętego 10 kwietnia Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Budowa pomnika byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego potrwa kilkanaście dni. To dużo prostsza operacja niż budowa pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

Pomnik byłego prezydenta - figura na cokole - jest gotowy. Trzeba tylko wylać fundamenty - mówi nam minister Jacek Sasin, sekretarz Komitetu Budowy Pomników.

Jest gotowy cokół, gotowa jest figura. Tak naprawdę mamy do czynienia nie z budową, ale z montażem - usłyszał nasz dziennikarz. 


I dodaje, że pomnik zostanie odsłonięty 10 listopada - dzień przed uroczystościami obchodów 100-lecia niepodległości. Trudno byłoby się pewnie wpisać w te obchody 11 listopada, trudno byłoby dołożyć jeszcze ten jeden element. Chcemy połączyć wigilię Święta Niepodległości z tradycyjną miesięcznicą - wyjaśniał Sasin.

Nie ma natomiast jeszcze planu uroczystości odsłonięcia pomnika.

Marek Suski, skarbnik społecznego komitetu budowy obu monumentów mówił nam w kwietniu, że w planach jest także wmontowanie w płycie pl. Piłsudskiego czerwonego, granitowego chodnika, który połączy oba pomniki - Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Granitowy, dywan czerwony. Będzie to taka trochę sugestia, że pan prezydent, idąc po tym czerwonym dywanie, wchodzi na schody, które z jednej strony odczytywane są jako schody do samolotu, z drugiej strony jako schody do nieba. Symbol tego zmierzania do gwiazd, do nieba, gdzieś tam w zaświaty – tłumaczył nam wtedy Marek Suski. 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

(j.)