Jak dotąd na pl. Piłsudskiego i w jego okolicach nie odnotowano poważniejszych interwencji medycznych - poinformował Marek Niemirski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. W okolicach placu stacjonuje 30 karetek, a kilka stołecznych szpitali funkcjonuje w stanie podwyższonej gotowości.

O konieczności przygotowania się do przyjęcia większej liczby pacjentów i wzmocnienia personelu powiadomiono szpitale: na Solcu, Praski, Wolski, Czerniakowski, im. Dzieciątka Jezus, im. prof. Orłowskiego oraz Szpital Dziecięcy.

Ponadto na pl. Piłsudskiego i w Ogrodzie Saskim rozlokowanych jest siedem namiotów, w których zostały utworzone punkty medyczne. W każdym do dyspozycji są cztery łóżka polowe, dwa zespoły ratownictwa i dwie karetki. Doraźnej pomocy może udzielać kilkuset ratowników.

Punkty medyczne są zlokalizowane: w sektorze IV otwartym dla wszystkich od ul. Wierzbowej (dwa punkty medyczne), sektorze I z sektorem dla osób niepełnosprawnych (jeden punkt medyczny + karetka), na pl. Piłsudskiego na wysokości Hotelu Victoria (jeden punkt medyczny), przy ul. Królewskiej na wysokości Zachęty (jeden punkt) i w Ogrodzie Saskim od strony ul. Marszałkowskiej (dwa punkty i dodatkowa karetka w okolicach fontanny).

Nad bezpieczeństwem zdrowotnym osób uczestniczących w uroczystościach czuwają także dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz patrole złożone z harcerzy i wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża. W razie potrzeby śmigłowce LPR mogą lądować i startować z siedziby Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Dodatkowo awaryjne lądowisko przewidziano na placu Bankowym.

Na wniosek wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego w Warszawie podczas weekendu zniesiona została rejonizacja w zakresie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pacjenci bez względu na miejsce zamieszkania mogą więc zgłosić się do dowolnego punktu udzielania pomocy.

W zabezpieczeniu uroczystości żałobnych biorą udział także załogi ratowników z całego kraju - z Białegostoku, Lublina, Łodzi, Katowic, Płocka, Siedlec, Ostrołęki i Radomia - oraz z warszawskich prywatnych placówek zdrowia.

Na www.rmf24.pl i www.interia.pl zostaną przeprowadzone transmisje wideo i audio uroczystości żałobnych w Warszawie i Krakowie. Początek dzisiaj o godzinie 12.