Tragedia smoleńska była pierwszą salwą wymierzoną w pokój światowy w Europie - mówił Antoni Macierewicz (PiS) podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską. Część rodzin ofiar katastrofy ponowiła apel do rządu Ewy Kopacz, by podjął starania na rzecz wszczęcia międzynarodowego śledztwa ws. tragedii.

W związku z piątą rocznicą katastrofy smoleńskiej w Sejmie zorganizowano posiedzenie zespołu parlamentarnego, któremu przewodniczy Macierewicz. Z okazji rocznicy przygotowany został najnowszy raport z prac zespołu.

Antoni Macierewicz, otwierając posiedzenie, mówił, że ofiary katastrofy smoleńskiej "poległy w okolicznościach, które każą tę śmierć nazwać śmiercią męczeńską". Nie tylko ze względu na to, jak ona została zadana, ale także ze względu na to, jak jest ona zadawana dzień po dniu przez ubiegłych sześćdziesiąt miesięcy przez ludzi nieuczciwych, wyzutych z sumienia - mówił polityk PiS.

Podkreślał konieczność wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Bez prawdy o losie naszych przywódców szansa na pokój w Europie, szansa na rzeczywisty rozwój Polski będzie niewielka (...) fundamentem tych najważniejszych wartości jest prawda o tym, jak zginęła polska elita. Bez prawdy w życie społeczne i polityczne wkracza chaos, zamęt, konflikt. A my chcemy zgody, chcemy pokoju - przekonywał Macierewicz.

Wyraził przy tym pogląd, że 10 kwietnia 2010 roku "zaczęła się nawała ze Wschodu". Właśnie po tragedii smoleńskiej, która była pierwszą salwą wymierzoną w pokój światowy w Europie. To później nastąpiła agresja na Ukrainę, zabór Krymu, inwazja na Donieck, straszliwa katastrofa spowodowana przez Rosję samolotu malezyjskiego, a wreszcie śmierć premiera Niemcowa - mówił. Te wszystkie wydarzenia polityczne rozpoczęte zostały wtedy, 10 kwietnia 2010 roku, gdy usunięto tych, którzy bronili Polski i Europy, bo byli rzeczywistym przedmurzem cywilizacji zachodniej. Prezydent i polska elita stanowili przedmurze cywilizacji zachodniej - podkreślił. Zdaniem Macierewicza, "ich wiedza, poświęcenie, determinacja, by powstrzymać imperializm rosyjski, zasługują na najwyższy podziw i wdzięczność, której tylko skromnym ułamkiem jest dochodzenie do prawdy".

Dorota Skrzypek: Wszystkie badania i analiza zebranych dowodów powinny rozpocząć się od nowa

Wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej byłym prezesie NBP Sławomirze Skrzypku, Dorota Skrzypek, zwróciła się do rządu Ewy Kopacz "o jak najszybsze podjęcie działań, które doprowadzą do powołania międzynarodowego zespołu ekspertów badających przyczyny tragedii smoleńskiej". My, rodziny, apelujmy, aby przebadano wszystkie dowody, które są w posiadaniu polskiej prokuratury, aby je uzupełniono i by niezależny organ wydał prawdziwe, rzetelne ustalenia na ich temat - oświadczyła Skrzypek. Jak dodała, rodziny, w imieniu których zabrała głos, nie mogą zgodzić się z "chaosem, jaki panuje w śledztwie smoleńskim". Jesteśmy przekonani, że wszystkie możliwe badania i szczegółowa analiza dotychczas zebranych dowodów powinny jak najszybciej rozpocząć się od nowa - powiedziała.

W imieniu rodzin katastrofy smoleńskiej zwracam się także do Naczelnej Prokuratury Wojskowej, od której nieustannie, od pięciu lat, domagamy się skutecznego zwrócenia się do Federacji Rosyjskiej z ponownym wnioskiem o wydanie rejestratorów lotu i wraku samolotu Tu-154M - zaznaczyła Skrzypek.

Część rodzin ofiar katastrofy oczekuje ponadto od NPW zrealizowania ich wniosków (jako osób mających w śledztwie status pokrzywdzonych) ws. wydania załączników do pozyskanych w śledztwie opinii "tak, aby istniała możliwość rzetelnej ich weryfikacji", a także wydania im i ich pełnomocnikom całości kopii akt postępowania. Prosimy o realizację naszych wniosków o udostępnienie w całości dokumentacji medycznej ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, a także o załączenie do akt jawnych postępowania pozbawionych klauzuli tajności dokumentów zdeponowanych w kancelarii tajnej i przechowywanych jako akta niejawne postępowania - mówiła Skrzypek.

Zaznaczyła też, że rodziny ofiar "konsekwentnie domagają się rozpoznania wszystkich ich wniosków procesowych - w tym tego, który dotyczy zwrócenia się do Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie z pytaniem, kiedy zakończona zostanie zlecona Instytutowi tzw. końcowa ekspertyza genetyczna, której celem jest zweryfikowanie prawidłowości identyfikacji ich bliskich". Jak mówiła, rodziny czekają na nią od pięciu lat.

Ewa Błasik: Przemysł pogardy pracuje pełną parą

Ewa Błasik, wdowa po dowódcy Sił Powietrznych gen. Andrzeju Błasiku, nawiązała do ujawnionego przez RMF FM nowego stenogramu rozmów w kokpicie tupolewa i opublikowanych przez NPW najnowszych opinii biegłych dotyczących zapisów rozmów. Z ujawnionych przez nas materiałów wynika, że w kabinie pilotów do samego końca przebywała osoba opisana przez biegłych jako Dowódca Sił Powietrznych. Nie opuściła ona kokpitu mimo wezwania stewardessy do zajęcia swoich miejsc, wydawała polecenia członkom załogi, zachęcała do lądowania.

Wydawało się, że sprawa bezpodstawnych kłamstw na temat mojego męża została już wyjaśniona, jednak okazuje się, że moja radość z zakończenia tej niespotykanej w historii kłamliwej kampanii oszczerstw była przedwczesna - mówiła Błasik. Jak dodała, "kilka dni temu prokuratura wojskowa znowu powróciła do starej, skompromitowanej i kłamliwej wersji o winie polskich pilotów". Z mediów dowiedziałam się o kolejnych pseudodowodach, znów sugeruje się, że ktoś rozpoznał głos mojego męża - w ten sposób znów chce się uwiarygodnić rosyjski scenariusz, który rozpowszechniano zaraz po tragedii - oceniła.

Jej zdaniem, "przemysł pogardy pracuje pełną parą tak, jak w 2011 roku, kiedy opublikowano oszczerczy raport MAK". Błasik zarzuciła przy tym prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i premier Ewie Kopacz, że "nie reagują na kłamstwa smoleńskie". Po raz kolejny pytam więc: kto w tym kraju stanie w obronie honoru polskich oficerów? Jak to możliwe, że kłamstwem posługują się ludzie noszący mundur Wojska Polskiego? - mówiła. Zaznaczyła, że "bezpodstawnie" obrażany jest jej mąż i niszczony jest "jego życiowy dorobek w trudnej służbie dla dobra i bezpieczeństwa naszej ojczyzny".

(edbie)