Aż 71 procent badanych twierdzi, że powodem problemu zadłużenia jest brak edukacji finansowej - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska dla firmy windykacyjnej KRUK. Dlatego im więcej wiedzy o finansach przekazujemy naszym dzieciom, tym w przyszłości będą one bezpieczniejsze, bogatsze i będą miały większą możliwość pomagania rodzicom na emeryturze.

Dawanie kieszonkowego to najlepsza lekcja finansów, jaką rodzice mogą zapewnić swoim dzieciom. Tak twierdzi aż dwie trzecie Polaków.

Bardzo popularne jest także włączanie dzieci w planowanie domowych wydatków. Aż połowa rodziców pokazuje dzieciom, ile kosztuje szkoła, ile podręczniki i zajęcia dodatkowe, oraz jakie inne wydatki trzeba odłożyć, żeby na to uzbierać. To uczy dzieci odpowiedzialności.

Co czwarta rodzina stawia z kolei na wynagradzanie dzieci. Na przykład za wyniesienie śmieci, posprzątanie pokoju albo za przyniesienie ze szkoły dobrych ocen. To nie muszą być wielkie nagrody. Wystarczy kilka złotych. To dla dzieci może być forma pierwszej pracy. To pokazuje, że niczego nie ma za darmo.

Najgorsze natomiast co rodzice mogą zrobić, to dać się traktować jak chodzący bankomat i dawać dzieciom pieniądze na każde zawołanie. To może rozbestwić dzieci i nie daje żadnej szkoły.