Pogłębia się zapaść w branży budowlanej. W maju produkcja budowlano-montażowa, czyli mówiąc w uproszczeniu: obroty w budowlance, spadła w porównaniu z zeszłym rokiem aż o 27,5 procent. To wynik jeszcze gorszy niż w kwietniu, kiedy produkcja spadła o 23 procent.

Zobacz również:

  • Na nic zdało się zaklinanie rzeczywistości: wyniki budżetowe za maj są fatalne. Dziura w budżecie sięgnęła na koniec zeszłego miesiąca aż 87 procent całorocznego planu, chociaż miała spaść do 77 procent. To pokazuje, że wciąż nie widać obiecywanej poprawy w gospodarce. więcej

Sytuacja pogarsza się tak drastycznie głównie za sprawą kłopotów firm budujących drogi. Z powodu kryzysu rząd bardzo mocno ograniczył budowę nowych autostrad, a za stare płaci niewiele. W efekcie obroty firm budujących drogi spadły w ciągu roku aż o 32,7 procent. Niestety najprawdopodobniej przedsiębiorstwa te będą dalej zwalniać pracowników.

Od początku roku upadłość ogłosiło już ponad 100 firm budowlanych, a do końca roku ta liczba ma wzrosnąć do 270. Podobnie było w zeszłym roku.

O tym, że branża budowlana jest w szczególnie złej kondycji, świadczy fakt, że w pierwszej dziesiątce największych firm, które zbankrutowały w tym roku, aż sześć jest właśnie z tego sektora.

Pogorszenie w gospodarce widać także w innych branżach. Maleje zwłaszcza produkcja maszyn, komputerów i elektroniki.

Dlatego ogółem produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 1,8 procent.