Stopa bezrobocia na koniec września tego roku wyniosła 13 proc. i nie zmieniła się w stosunku do sierpnia - poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych zmniejszyła się w dziewięciu województwach.

Stopa bezrobocia nie zmieniła się w ujęciu procentowym w porównaniu z tym, co prezentowaliśmy za miesiąc sierpień i wynosi 13 proc. Dobra informacja jest w liczbach bezwzględnych, bo tam nastąpił spadek o prawie tysiąc osób, które zostały wyrejestrowane, które znalazły pracę - powiedział szef resortu pracy.

Zapowiedział, że stopa bezrobocia na koniec tego roku powinna być zgodna z tym, co zapisano w ustawie budżetowej i wynieść poniżej 14 proc.

To siódmy z rzędu miesiąc spadku bezrobocia. Ten wynik, jak i kolejne pozytywne sygnały z gospodarki, dają nadzieję, że najgorsze na rynku pracy jest już za nami - powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych zmniejszyła się w dziewięciu województwach. Najsilniejszy spadek bezrobocia był w województwie małopolskim (o 1,4 tys. osób), łódzkim (1,3 tys. osób) oraz lubuskim (o 0,3 tys. osób). Bezrobocie spadało także w województwie dolnośląskim, lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim i wielkopolskim.

Wzrost liczby wakatów nastąpił w czterech województwach: lubuskim, mazowieckim, śląskim i zachodniopomorskim. Najwięcej ofert pracy przybyło w województwie lubuskim.