Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdza doniesienia dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego: partia Zbigniewa Ziobry wskaże wiceministra odpowiedzialnego za leśnictwo i łowiectwo. Według nieoficjalnych ustaleń naszego reportera, pod uwagę brane są dwa nazwiska.

W ramach rekonstrukcji rządu Solidarna Polska musiała oddać resort środowiska z Michałem Wosiem na czele. Po zmianach w gabinecie Mateusza Morawieckiego za to ministerstwo - połączone z resortem klimatu - odpowiadał będzie Michał Kurtyka.

O poranku dziennikarz RMF FM Patryk Michalski poinformował, że w nieoficjalnych rozmowach politycy partii Zbigniewa Ziobry przekonują, że według koalicyjnych uzgodnień, właśnie Solidarna Polska wskaże wiceministra odpowiedzialnego za leśnictwo i łowiectwo.

Z drugiej strony rozmówcy naszego dziennikarza z kancelarii premiera podkreślali, że znają ambicje partii Ziobry w tej kwestii, ale ostateczne decyzje co do personaliów jeszcze nie zapadły.

Na nasze doniesienia błyskawicznie zareagował rzecznik rządu Piotr Müller: za pośrednictwem Twittera potwierdził, że za lasy odpowiadał będzie w nowym rządzie człowiek wskazany przez Solidarną Polskę.

"To może oficjalnie: według umowy koalicyjnej Solidarna Polska będzie miała wiceministra odpowiedzialnego za lasy. Do powołania dojdzie. Sprawa jest przesądzona" - napisał, odpowiadając na tweet Patryka Michalskiego.

Wciąż trwa natomiast dyskusja nad tym, kogo Solidarna Polska oddeleguje na "odcinek leśny".

Rozmówcy naszego dziennikarza twierdzą, że będzie to albo Edward Siarka, albo Norbert Kaczmarczyk - rolnik, który był jednym z głównych politycznych przeciwników forsowanej przez PiS i popartej publicznie przez Jarosława Kaczyńskiego "Piątki dla zwierząt".

I właśnie ze względu na fakt, że Kaczmarczyk sprzeciwił się flagowemu projektowi prezesa PiS, pierwsza kandydatura - Edwarda Siarki - może być dla Prawa i Sprawiedliwości łatwiejsza do zaakceptowania.