Z powodu suszy już kilkaset portugalskich miejscowości dostarcza wodę pitną swoim mieszkańcom beczkowozami. Najwięcej transportów realizowanych jest na północnym wschodzie kraju.

Jak wynika z szacunków cytowanej przez media Agencji ds. Środowiska Portugalii (APA), co tydzień z powodu pogłębiającej się suszy przybywa w tym kraju miejscowości zaopatrujących beczkowozami lokalne populacje w wodę. Ich liczbę instytucja ocenia na kilkaset.

Dystryktem, w którym organizowanych jest najwięcej transportów z wodą pitną jest Braganca, na północnym wschodzie. Do połowy sierpnia zaopatrywano tam beczkowozami już 114 miejscowości.

Według szacunków Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) obecny rok jest drugim najsuchszym w historii kraju. Mniejsze opady zanotowano jedynie w 1931 r.

Dyrekcja instytutu odnotowała, że jedynym w tym roku miesiącem, kiedy zanotowano wyższe od średniej opady deszczu był marzec. Sprecyzowała, że obecnie już 100 proc. obszaru Portugalii kontynentalnej jest objęte suszą.