"Powaga sytuacji w pandemii wymaga szybkich zdecydowanych działań, dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą" - powiedział w piątek w wystąpieniu telewizyjnym premier Mateusz Morawiecki.

Premier w wystąpieniu, wyemitowanym w piątek wieczorem podkreślał, że sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie jest bardzo poważna.

Cytat

Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku. Rekordy zakażeń padają na całym kontynencie. Także w Polsce zmagamy się z rosnącą każdego dnia liczbą zakażeń.
mówił szef rządu.

Podkreślił, że "powaga sytuacji wymaga szybkich i zdecydowanych działań".

Nie wahaliśmy się ich podjąć na wiosnę, nie wahamy się i teraz. Dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą, a dzieci i młodzież od czwartej klasy szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne. Ograniczenia dotyczą także naszych seniorów. Podejmując te decyzje - niełatwe zarówno od strony społecznej, jak i gospodarczej - kierujemy się opiniami najważniejszych polskich i zagranicznych autorytetów - epidemiologów i wirusologów - podkreślił szef rządu.

Szczególnie chcę podziękować tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu - naszym służbom medycznym i mundurowym. Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca, jesteście prawdziwymi bohaterami - powiedział premier. W swoim wystąpieniu premier zaznaczył, że wszystko co się dzieje "nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania setek tysięcy ludzi".

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "dochodzi także do łamania obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych".  Będziemy na takie zachowania reagować - bo stosowanie się do nakazów i wymaganych obostrzeń jest w interesie nas wszystkich - powiedział premier.

Zwracam się do państwa, do wszystkich obywateli, do wszystkich grup społecznych i zawodowych, do młodych i seniorów: proszę, nie lekceważmy zagrożenia, stańmy razem do walki z wirusem. Wszędzie, gdzie jesteśmy, stosujmy żelazną zasadę - dystans, dezynfekcja, maseczki wszędzie tam, gdzie one obowiązują - zaapelował premier.

Wzywał, by zadbać o swoje bezpieczeństwo "korzystając na telefonie z aplikacji STOP COVID". Pamiętajmy, aby nieść pomoc osobom starszym, które powinny zostać w domach - podkreślił szef rządu.

Bądźmy odpowiedzialni - dbając o siebie, dbamy też o innych. Każda nasza codzienna, nawet drobna decyzja ma dziś ogromne znaczenie. Stawką tej walki jest bowiem zdrowie i życie naszych bliskich. Naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, członków rodziny, wreszcie - być może każdego z nas. Musimy pokonać tę epidemię. Jako naród zawsze potrafiliśmy być odważni i ofiarni. Solidarni -zwyciężymy - powiedział premier.

"Stosujemy optymalne rozwiązania"

Premier Morawiecki przedstawił w piątkowym wystąpieniu strategię działania rządu i przygotowania państwa do drugiej fali pandemii. Idziemy drogą środka i stosujemy optymalne rozwiązania. Nasza strategia oparta jest na trzech filarach: po  pierwsze zapewnić sprawność i wytrzymałość systemu ochrony zdrowia, tak, żeby skutecznie walczyć o zdrowie każdej zagrożonej osoby; po drugie zagwarantować stabilność gospodarczą, tak, żeby ratować miejsca pracy oraz zadbać o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin. I po trzecie otoczyć szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych, zwłaszcza naszych seniorów i osoby chore - powiedział premier.

Morawiecki podkreślił znaczenie doświadczenia zdobytego podczas pierwszej fali epidemii. Wykorzystaliśmy ten czas. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt: respiratory, dodatkowe łóżka szpitalne, środki zabezpieczające personel medyczny. Każdego dnia zasoby te trafiają do szpitali w całej Polsce, by służyć pacjentom. Przygotowaliśmy też rozwiązania, które w tym kluczowym momencie pozwolą odciążyć służbę zdrowia - przekonywał premier.

Podkreślił również, że dla rządu ważne jest utrzymanie miejsc pracy Polaków. Dzięki sprawnie uruchomionej tarczy antykryzysowej i finansowej jesteśmy dziś w stanie mierzyć się z II falą epidemii - powiedział szef rządu.

Morawiecki: Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni

Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni - podkreślił premier podczas piątkowego wystąpienia.

Odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. Teraz trzeba działać. Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie - zaapelował premier.