Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rząd zdecydował się jednak zorganizować serię lotów ewakuacyjnych, dla Polaków przebywających w krajach objętych zakazem połączeń.


Ewakuację przeprowadzą Polskie Linie Lotnicze LOT - ustalili dziennikarze RMF FM. Od dziś obowiązuje zakaz rejsowych lotów z Hiszpanii, Malty, Rumunii i Albanii.

Dziś, w czwartek i w piątek połączenia odbędą się na trasie Barcelona Warszawa. Jutro i pojutrze odbędą się loty z Madrytu. W niedzielę natomiast lot zostanie zorganizowany z Palma de Mallorca.

LOT szykuje także awaryjny rejs z Albanii. Samoloty na trasie Tirana - Warszawa polecą w dniach 5 i 8 września.

Za darmo na pokłady samolotów wsiądą pasażerowie, którzy mają już wykupione inne bilety LOT-u z Hiszpanii i Albanii. Pozostali zapłacą od 500 do 700 złotych.

Wykaz lotów

Barcelona - Warszawa (2, 4 i 5 września)

Madryt - Warszawa (3, 4 i 6 września)

Palma de Mallorca - Warszawa (6 września)

Tirana - Warszawa (5 i 8 września)

Jak wrócić do Polski?

"Połączenia są dostępne bez dodatkowych opłat dla pasażerów PLL LOT, którzy posiadają już bilety na rejsy powrotne z Hiszpanii i Albanii do Polski oraz odpłatnie dla tych osób, które chcą z nich skorzystać i spełniają warunki wjazdu na terytorium Polski. Wszystkie wymienione wyżej loty zostaną zrealizowane jako rejsy specjalne. Bilety na te połączenia nie są dostępne w sprzedaży przez systemy rezerwacyjne oraz stronę lot.com. Bilety z Hiszpanii do Polski dostępne są w cenie około 700 PLN, bilety na rejsy z Albanii w cenie około 550 PLN" - informuje przewoźnik w komunikacie. 

"Wszystkie bilety na te połączenia zakupione do 1 września br. zachowują ważność, będziemy się systematycznie kontaktować z naszymi pasażerami w celu dokonania komfortowych zmian w rezerwacji i umożliwienia im powrotu do kraju. Osoby nie posiadające biletów na rejsy PLL LOT i planujące powrót do Polski na pokładach naszych samolotów, proszone są o wysłanie na adres rescue.flights@lot.pl zgłoszenia zawierającego imię i nazwisko, obywatelstwo zgodne z paszportem, kontakt (telefon i mail) oraz preferowaną trasę i termin podróży. Sprzedaż biletów na te rejsy odbywa się za pośrednictwem LOT Contact Center" - informuje LOT.

 Opracowanie: