Jak ustalili dziennikarze RMF FM posiedzenie Senatu odbędzie się we wtorek. Senatorowie będą zajmować się projektami ustaw, składających się na rządowy pakiet antykryzysowy, mający przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym epidemii koronawirusa, nad którymi dzisiaj odbędzie się głosowanie w Sejmie.

Z zapowiedzi Kancelarii Senatu wynika, że izba wyższa nie planuje posiedzenia w trybie zdalnym.  Senatorowie pojawią się przy Wiejskiej - z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa. 

W piątek w Sejmie trwa pierwsze czytanie projektów ustaw, składających się na rządowy pakiet antykryzysowy, mający przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym koronawirusa.

Prace sejmowe nie zaczęły się bez problemów. Wystartowały z prawie godzinnym opóźnieniem. Podczas testów były problemy z systemem pozwalającym posłom na zdalne głosowanie - bez konieczności przyjazdu do Sejmu.

Rządowa tarcza antykryzysowa

Wprowadzenie postojowego, dopłaty do wynagrodzeń pracowników, ograniczenie biurokracji, zniesienie składek na ZUS - to według minister rozwoju Jadwigi Emilewicz konkretne i silne wsparcie dla firm, jakie proponuje w tarczy antykryzysowej rząd.

Szefowa resortu rozwoju podkreśliła, że dla firm przeżywających trudności w związku z koronawirusem rząd zaproponował, m.in. tzw. postojowe i zredukowanie czasu pracy pracowników. Firma, która straciła klientów, zamówienia może zgłosić postojowe. Może zredukować czas pracy pracowników do połowy etatów, a płaca może być niższa niż minimalne wynagrodzenia. Połowę zapłaci pracodawca, drugą połowę wraz ze składakami państwo - wyjaśniła.

Opracowanie: