Nie bez problemów Sejm zaczął pracę nad tarczą antykryzysową. Zrobił to z prawie godzinnym opóźnieniem. Podczas testów były problemy z systemem pozwalającym posłom na zdalne głosowanie - bez konieczności przyjazdu do Sejmu.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

20:54

Jak dowiedział się nasz reporter Michał Dobrołowicz, Sejm wróci do obradowania nad projektem tarczy antykryzysowej o godzinie 23. Najpierw posłowie będą głosowali nad poprawkami, a później nad całym projektem ustawy.

16:33

Poseł PiS, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber zapowiedział podczas drugiego czytania poprawki do trzech projektów ustaw dotyczących "tarczy antykryzysowej". Poinformował, że będzie także rekomendował klubowi PiS zagłosowanie za częścią poprawek opozycji.

Schreiber podkreślił, że zgodnie z trzema projektami z sektora finansów publicznych na pomoc dla przedsiębiorców i pracowników zostanie przeznaczone ok. 67 mld zł, a licząc również czwarty projekt dot. pomocy publicznej ok. 90 mld zł.

W imieniu klubu parlamentarnego PiS chciałbym złożyć szereg poprawek, które mają pomóc.

Najważniejsza sprawa z tego pakietu to jest kwestia związana z tym, żeby dla samozatrudnionych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą liczymy ten przychód w lutym w pierwszej kolejności, żeby można było załapać się na to zwolnienie z ZUS-u, ale jeżeli, to jest doprecyzowanie, ten przychód dopiero spadnie poniżej trzech średnich krajowych w marcu albo kwietniu to wtedy te 3 miesiące będzie się można ubiegać o to zwolnienie z ZUS-u"- mówił.

Schreiber podkreślił, że jest także szereg innych poprawek, które będzie pozytywnie rekomendował. Będę rekomendował o poparcie niektórych poprawek opozycji, bo pojawią się także i dobre pomysły - zaznaczył. 

16:26

Posłowie zgłosili do projektu 257 poprawek, więc przed trzecim czytaniem marszałek Sejmu ogłosiła przerwę w obradach przynajmniej do godziny 21:00.

16:16

Lider PO Borys Budka zapowiedział podczas drugiego czytania trzech projektów ustaw związanych z tzw. tarczą antykryzysową złożenie kilkudziesięciu poprawek. Wśród nich mają się znaleźć m.in. szybki zwrot VAT i 20 mld zł na służbę zdrowia.

Budka krytykował PiS za zorganizowania "ekspresowego tempa prac" i brak czasu na omówienie poprawek. Podkreślił, że wszystkie składane przez PO poprawki były konsultowane z ekspertami i przedsiębiorcami.

Wśród poprawek PO - jak zapowiedział lider ugrupowania - znajdą się rezygnacja ze składek ZUS dla wszystkich przedsiębiorców, gwarancja minimalnego wynagrodzenia wypłacanego z budżetu państwa, wprowadzenie oświadczenia przedsiębiorcy jako gwarancji do udzielenia mu pomocy, szybki, szybki zwrot VAT, przeznaczenie 20 mld zł z funduszy unijnych na służbę zdrowia, wprowadzenie zasiłku opiekuńczego dla wszystkich rodziców, w tym rodziców dzieci powyżej 8. roku życia, wprowadzenie elastycznego czasu pracy, obniżenie czynszów dla lokali gastronomicznych i handlowych, szybkie kredyty obrotowe.

16:05

Posłowie zdecydowali o niezwłocznym przejściu do drugiego czytania trzech projektów ustaw związanych z tzw. tarczą antykryzysową. Wniosek w tej sprawie złożyli parlamentarzyści PiS.

W trakcie pierwszego czytania zgłoszono dwa wnioski: Lewica złożyła wniosek o skierowanie trzech projektów ustaw związanych z tzw. tarczą antykryzysową do prac w komisjach, a PiS o niezwłoczne przejście do drugiego czytania.

16:00

Senat - we wtorek - zajmie się tak zwaną tarczą antykryzysową - dowiedział się nasz reporter. Z zapowiedzi Kancelarii Senatu wynika, że izba wyższa nie planuje posiedzenia w trybie zdalnym.

Senatorowie pojawią się przy Wiejskiej - z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa.

15:52

Posłowie zdecydowali w piątek o niezwłocznym przejściu do drugiego czytania trzech projektów ustaw związanych z tzw. tarczą antykryzysową. Wniosek w tej sprawie złożyli parlamentarzyści PiS.

W trakcie pierwszego czytania zgłoszono dwa wnioski: Lewica złożyła wniosek o skierowanie trzech projektów ustaw związanych z tzw. tarczą antykryzysową do prac w komisjach, a PiS o niezwłoczne przejście do drugiego czytania.

Ostatecznie w pierwszej kolejności głosowano wniosek PiS, w związku z tym wniosek Lewicy upadł. Posłowie przystąpili do drugiego czytania projektów posiedzeniu Sejmu.

15:42

Konfederacja złoży 39 poprawek do projektu ustaw tarczy antykryzysowej - zapowiedział w Sejmie kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Proszę przyjrzeć się tym poprawkom, proszę z nich skorzystać - dodał.

Podkreślił podczas sejmowej debaty nad projektem ustawy tarczy antykryzysowej, że zaproponowane przez rząd rozwiązania na rzecz rynku pracy zaczną działać dopiero za kilka miesięcy.  To jest narzędzie całkowicie niedopasowane do potrzeb - ocenił.

Według Krzysztofa Bosaka, są cztery proste sposoby, które powinny być wykorzystane w tarczy antykryzysowej. Wymienił m.in. zwolnienie z płacenia ZUS-u i podatków, dostęp do kapitału obrotowego bez żadnych specjalnych procedur oraz wycofanie wszelkich nowych podatków.

Niestety te cztery proste rozwiązania nie są w obszarze zainteresowania rządu. Zamiast tego mamy całą paletę rozwiązań niezwykle skomplikowanych, których wprowadzanie i wdrażanie zajmie wiele miesięcy - powiedział Bosak.

15:30

Potrzebne jest zwolnienie z PIT i CIT, wydłużenie okresu spłaty kredytu, jak najszybszy zwrot VAT, minimalne wynagrodzenie dla każdego pracownika, którego firma ucierpiała - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w piątek w sejmowej debacie nad projektami ws. tarczy antykryzysowej.

Prezes PSL mówił, że koronawirus zaatakował nie tylko biologicznie, ale zaatakował też polską gospodarkę. Wskazywał, że do czerwca nawet dwa miliony osób może stracić pracę, zwolnienia mogą dotknąć nawet 70 proc. firm, a co druga polska firma może upaść.

W związku z tym polityk PSL postulował zwolnienie z PIT, CIT, wydłużenie okresu spłaty kredytu, jak najszybszy zwrot VAT, minimalne wynagrodzenie dla każdego pracownika, którego firma ucierpiała. Ponadto Kosiniak-Kamysz mówił o konieczności umorzenia podatku od nieruchomości i podatku rolnego na najbliższe miesiące przy jednoczesnym wsparciu samorządów ze strony rządu.

Nieoprocentowane pożyczki z BGK. Potrzebne jest wsparcie pożyczkowe, wielka linia kredytowa. Nie 5 tys. zł z funduszu pracy
- mówił Kosiniak-Kamysz.

15:10

Wprowadzenie postojowego, dopłaty do wynagrodzeń pracowników, ograniczenie biurokracji, zniesienie składek na ZUS - to według minister rozwoju Jadwigi Emilewicz konkretne i silne wsparcie dla firm, jakie proponuje w tarczy antykryzysowej rząd.

15:08

Proszę Sejm, żeby w zgodzie przyjął Tarczę Antykryzysową; musimy działać błyskawicznie, żeby instrumenty działały w najbliższych dniach - powiedział w piątek na posiedzeniu Sejmu premier Mateusz Morawiecki.

15:00

Wszystkim powinny teraz przyświecać takie wartości, jak solidarność i wspólnota, a wy dzielicie pracowników i pracodawców na lepszych i gorszych - mówił w piątek szef PO Borys Budka w Sejmie.  Zaproponował m.in. "odbiurokratyzowanie" tarczy antykryzysowej i czyste zasady dla wszystkich.

Budka podkreślał, że w obecnej sytuacji wszystkim powinny przyświecać takie wartości, jak solidarność, wspólnota i poczucie zbiorowej odpowiedzialności. Jednocześnie zarzucił rządowi, że próbuje dzielić Polaków, wbrew wielu apelom.

Dzielicie polskich pracowników na lepszych i gorszych, dzielicie polskich pracodawców na lepszych i gorszych. Chcecie pomagać tylko wybranym, nie patrząc na to, że nie ma dziś znaczenia, czy pracownik pracuje w malutkim sklepie, (...) czy też w fabryce - podkreślił szef PO.

14:45

Posłowie w czasach koronawirusa

14:40

Tarcza antykryzysowa zawiera przemyślane rozwiązania, to pierwszy krok, by wyjść z kryzysu - powiedział Łukasz Schreiber (PiS) podczas sejmowej debaty nad projektem pakietu rozwiązań mającym złagodzić ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa.

Stoimy w obliczu wielkiego wyzwania, wielkiego kryzysu, nie tylko zdrowotnego, ale także gospodarczego - zaznaczył.

Poseł PiS dodał, że "Polacy mają prawo oczekiwać, że rząd nie pozostanie bierny". Mówimy dziś Polakom, że osłonimy was tarczą i że to jest pierwszy krok do tego - jak powiedział premier - by wyjść z tego kryzysu jak najszybciej. Jak używać tarczy, wiedzieli rzymscy legioniści, tarcza służy nam do obrony - powiedział.

14:30

Piątkowe obrady Sejmu

14:26

Gwarancja pomocy de minimis dla przedsiębiorstw będzie zwiększona z 60 do 80 proc., zwiększy się też maksymalna kwota pomocy z 200 tys. do 800 tys. euro. - powiedziała w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Do tej pory BGK gwarantował pożyczkę do 60 proc. jej wysokości, my podniesiemy te gwarancje z 60 proc. do 80 proc i zwiększamy wolumen, z którego firma może skorzystać z 200 do 800 tys. euro - podkreśliła.

Jadwiga Emilewicz dodała, że dystrybutorem pożyczek są banki komercyjne, które znają ten mechanizm. Już w przyszłym tygodni będą dostępne na rynku - stwierdziła. To tanie i proste pożyczki, a całość ryzyka zostanie przeniesiona na BGK - zapewniła minister.


14:15

Piątkowe posiedzenie Sejmu

14:12

Przygotowaliśmy rozwiązania, które mają sprawić, że przez ten trudny okres przeprowadzimy zarówno pracowników, jak i pracodawców, w miarę możliwości suchą stopą - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Nie zabraknie środków na dostarczenie pomocy tym, którzy spełniają dzisiaj kryteria - dodała.

W piątek w Sejmie trwa pierwsze czytanie rządowych projektów ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową w związku z koronawirusem.

Zdajemy sobie doskonale sprawę, w jakiej sytuacji znajduje się dzisiaj polska gospodarka - zaznaczyła Emilewicz, prezentując proponowane rozwiązania. Jej zdaniem pandemia koronawirusa i jej społeczne konsekwencje będą doświadczeniem pokoleniowym. Mam nadzieję, że zdamy egzamin z tego doświadczenia - dodała minister.

W naszej ustawie nie chodzi tylko i wyłącznie o gospodarkę, ale o cały stan naszego życia społecznego. Bo koszty społeczne i gospodarcze będziemy i już ponosimy wszyscy - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

14:00

W ramach "tarczy antykryzysowej" dajemy m.in. samorządom możliwość odroczenia poboru podatków od nieruchomości - poinformowała w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, przedstawiając pakiet rozwiązań mających przeciwdziałać skutkom pandemii koronawirusa.

Jak podkreśliła szefowa resortu rozwoju, "ta ustawa zawiera szereg ułatwień biurokratycznych".

13:55

Przygotowaliśmy rozwiązania, które mają sprawić, że przez ten trudny okres przeprowadzimy zarówno pracowników, jak i pracodawców, w miarę możliwości suchą stopą - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Nie zabraknie środków na dostarczenie pomocy tym, którzy spełniają dzisiaj kryteria - dodała.

W piątek w Sejmie trwa pierwsze czytanie rządowych projektów ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową w związku z koronawirusem.

13:50

Rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej to nie jest nasze ostatnie słowo; jestem przekonany, że to dopiero nasza pierwsza odpowiedź - powiedział w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że chce zapewnić wszystkich rodaków, że rząd nie zostawi ich samych.

Szef rządu mówił w kontekście pakietu antykryzysowego, że oprócz działań osłonowych na rynku pracy i wielu innych działań, w ramach tzw. drugiego filaru mają być uruchomione "pieniądze gwarancyjne i pieniądze bezpośrednie" - co najmniej 70 mld zł na utrzymanie płynności w firmach, bezzwrotne i zwrotne podwyżki oraz różnego rodzaju kredyty, ale również na bezpośrednie dopłaty.

Jak podkreślił, zostaną one wprowadzone po to, żeby przedsiębiorcy z branż takich jak turystyczna, gastronomiczna, transportowa, logistyczna, handlowa nie pozostały same. I one nie pozostaną same - zapewnił.

13:40

Covid-19 to wielki kryzys zdrowotny, który w wielu krajach świata przekształcił się już w głęboki kryzys gospodarczy; my przygotowaliśmy najwłaściwsze rozwiązanie gospodarcze - zaznaczył  Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwracał uwagę, że koronawirusa udało się opanować w Chinach, Korei, czy Japonii. Chcemy wykorzystywać i wykorzystujemy tamte doświadczenia. To jest nasza metoda na walkę z tą globalną pandemią, która jest pierwszym takim wyzwaniem zdrowotnym dla świata - pomijając wojny - od 1918 r., od grypy hiszpanki - mówił.


13:30

Jarosław Kaczyński na sali obrad

13:36

Deficyt budżetowy nie jest "świętym Graalem", dla nas najważniejsi są Polacy i dlatego będziemy używać pieniędzy budżetowych do takiego stopnia, jak to będzie konieczne - podkreślił premier  podczas debaty nad projektem pakietu antykryzysowego.

Mateusz Morawiecki mówił, że rząd odzyskał 70 - 80 mld zł z rąk mafii VAT-owskich i przekazał te pieniądze na politykę społeczną. Jak ocenił, stanowi to obecnie - wobec epidemii - bardzo ważny amortyzator. Całe 500 plus, również na pierwsze dziecko, utrzymujemy. To bufor społeczny dla rodzin, dla tych szczególnie dotkniętych szczególnymi warunkami na polu gospodarczym - stwierdził szef rządu.

Wymienił też 13-emeryturę, wyprawkę szkolną i obniżkę PIT dla młodych. To wszystko utrzymujemy tak, żeby przejść przez te trudne miesiące w sposób solidarny, razem - powiedział.

13:20

Środki z tarczy antykryzysowej wystarczą na zapewnienie 40 proc. wynagrodzenia dla pracowników wszystkich firm - mikro, małych, średnich i największych - które zobowiążą się do utrzymania jak najwięcej miejsc pracy - mówił w piątek w Sejmie Mateusz Morawiecki.

Pandemia koronawirusa - jak widzimy - w kilku państwach, również naszych partnerów z Zachodniej Europy powoduje istne gospodarcze, zdrowotne pandemonium. Nie chcemy doprowadzić do tego w Polsce - zaznaczył szef rządu.

13:10

Deficyt budżetowy nie jest "świętym Graalem", będziemy używać pieniędzy budżetowych do takiego stopnia do jakiego będzie to konieczne, a który zarazem da nam przekonanie co do stabilności naszej polityki fiskalnej i regulacyjnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Sejmie.

13:00

"Chyba potrzebujemy gołębi pocztowych". Posłowie narzekają na system zdalnego głosowania