20 podopiecznych ośrodka opiekuńczego w Kozach koło Bielska-Białej, prowadzonego przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Ludziom Starszym "Aid", zostało zarażonych koronwirusem - wynika z informacji służb wojewody śląskiego. To nowe wykryte w ostatnim czasie ognisko SARS-CoV-2 w regionie.

"Wśród zarażonych są głównie osoby w podeszłym wieku, wymagające stałej opieki. Zostały przewiezione do szpitali w Cieszynie, Bytomiu, Chorzowie i Gliwicach" - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Negatywny wynik testów na obecność SARS-CoV-2 miało siedmioro podopiecznych ośrodka w Kozach. Osoby te trafiły na razie do domu opieki w Porąbce. Jeżeli powtórne badania potwierdzą, że nie są zakażone - powrócą do domu w Kozach po jego pełnej dezynfekcji.

Rzeczniczka wojewody potwierdziła, że nadal rosnącym ogniskiem koronawirusa jest także środowisko klubu hokejowego JKH GKS Jastrzębie, gdzie pozytywne wyniki testów miała grupa hokeistów oraz przedstawicieli sztabu szkoleniowego.

Należy spodziewać się wzrostu zakażeń

W piątek sanepid poinformował o 259 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. śląskim. Jak podała rzeczniczka wojewody, na tę liczbę złożyły się głównie wyniki badań przesiewowych przeprowadzonych w minioną środę w kopalniach Chwałowice, Bielszowice i Silesia, a także badań wśród rodzin zakażonych górników. Dane nie obejmują natomiast jeszcze wyników badań przesiewowych w kopalniach z czwartku.

"W kolejnych raportach można spodziewać się wzrostu ilości pozytywnych przypadków, wykrytych w ramach badań przesiewowych w kopalniach, jednak prawdopodobnie nie będzie on już tak duży. Np. wczorajsze testy w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej dały 14 pozytywnych wyników na 262 pobrane próbki - świadczy to o stopniowym wygaszaniu tego ogniska" - oceniła Alina Kucharzewska.

Jak poinformowała, w tym tygodniu kończą się badania przesiewowe w wybranych kopalniach. Załoga rudzkiej kopalni Bielszowice została już w całości przebadana dwukrotnie, zaś na początku przyszłego tygodnia realizowana będzie druga tura badań w kopalniach Chwałowice i Silesia - powtórnie badane będą te osoby, u których wcześniejsze testy dały wynik ujemny.

Według danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 17 tys. 488 osób, z których 405 zmarło. Ponad 84,3 proc. wszystkich zakażonych (14 tys. 751 osób) wyzdrowiało.