Europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendacje dotyczące stosowania Molnupiraviru - doustnego leku na Covid-19 firmy Merck & Co. EMA zastrzega, że nie jest to dopuszczenie do obrotu, a jedynie wsparcie dla krajów, które chciałyby dopuścić lek na własny rynek. Przypomnijmy, w połowie grudnia w Polsce spodziewane są pierwsze dostawy Molnupiraviru. "Mamy już zakontraktowane dostawy" - potwierdzał niedawno rzecznik resortu zdrowia w rozmowie z RMF FM.

"Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA wydał zalecenia dotyczące stosowania leku Lagevrio (znanego również jako Molnupiravir lub MK 4482) w leczeniu Covid-19. Lek ten, który nie jest obecnie dopuszczony do obrotu w UE, może być stosowany w leczeniu osób dorosłych z Covid-19, które nie wymagają podawania dodatkowego tlenu i są w grupie podwyższonego ryzyka (...).Należy go podać jak najszybciej po rozpoznaniu Covid-19 i w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów. Lek dostępny w postaci kapsułek należy przyjmować dwa razy dziennie przez 5 dni" - czytamy w komunikacie przesłanym przez EMA mediom.

Najczęstsze działania niepożądane to biegunka, nudności, zawroty i bóle głowy oraz ból głowy.

Równolegle EMA prowadzi przegląd etapowy Molnupiraviru przed ewentualnym złożeniem przez producenta wniosku o dopuszczenie go do obrotu w całej UE.

Molnupiravir to doustny lek przeciwwirusowy, który - poprzez zwiększenie liczby mutacji w materiale genetycznym wirusa - zmniejsza jego zdolność do namnażania się w organizmie.

Molnupiravir w Polsce od połowy grudnia

O zakontraktowaniu tego leku przez Polskę premier Mateusz Morawiecki mówił już 5 listopada. Teraz rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdza: mamy już zawarty kontrakt z producentem leku. Pracujemy nad przyspieszeniem dostaw - mówi Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Mariuszem Piekarskim.

"Chcielibyśmy, żeby to był początek grudnia, ale raczej pewnie mówimy o połowie grudnia. Pierwsze deklaracje producenta mówiły o styczniu. Jesteśmy jednym z pierwszych państw, które lek zakontraktowało" - usłyszeliśmy.

Andrusiewicz zdradził reporterowi RMF FM, że zakontraktowaliśmy kilkadziesiąt tysięcy dawek leku.

Inne leki na Covid-19

Również wczoraj EMA poinformowała o rozpoczęciu procesu oceny doustnego leku Paxlovid wyprodukowanego przez amerykański koncern Pfizer.

EMA dopuściła do tej pory na rynek europejski trzy leki na Covid-19. Pierwszy - Veklury, który zaburza produkcję wirusowego RNA - w lipcu 2020 roku. Dwa kolejne - Ronapreve i Regkirona, oparte na przeciwciałach monoklonalnych - 11 listopada tego roku.

Cztery kolejne leki czekają na dopuszczenie przez EMA do obrotu. Dwa z nich to przeciwciała monoklonalne (RoActemra i Xevudy), a dwa pozostałe (Olumiant i Kineret) to immunosupresanty.

Ponadto Agencja prowadzi przegląd etapowy jeszcze dwóch leków: wspomnianego doustnego Molnupiraviru i przeciwciała monoklonalnego Evusheld.