Do kina, muzeum, czy restauracji w trakcie majówki jeszcze nie pójdziemy. Możemy za to już uprawiać aktywność na świeżym powietrzu. Co dokładnie wolno podczas długiego weekendu 1-3 maja, a czego zabraniają koronawirusowe obostrzenia? Wszystko podsumowaliśmy w naszym tekście.

Trzecia fala koronawirusa jest w odwrocie. Niemal każdego dnia notujemy malejącą liczbę zakażeń koronawirusem. Rząd jednak, zapobiegawczo zdecydował się nie luzować w pełni covidowych restrykcji na czas weekendu majowego. Wszystko po to, aby jak najszybciej wrócić do normalności. 

Jakie zasady obowiązują 1-3 maja w Polsce?

W trakcie weekendu majowego nie będziemy mieli możliwości skorzystania z usług hotelu. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych - np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Hotele pozostaną zamknięte dla klientów do 8 maja. Od tego dnia biznesy będą mogły funkcjonować w maksymalnie 50 proc. obłożeniu obiektu. Zamknięte będą jednak restauracje oraz strefa welness&spa.

Zamknięte pozostają również instytucje kultury, czyli m.in. kina, muzea i galerie sztuki.

W miejscach kultu religijnego np. w kościołach nadal obowiązuje limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 20 m2.

Od 1 maja duże zmiany w sporcie

Spore zmiany czekają 1 maja obiekty sportowe. Zgodnie z decyzją rządu, od tego dnia możliwe będzie uprawianie sportu w obiektach na świeżym powietrzu przy limicie 50 osób.

Zorganizowane grupy dzieci i młodzieży będą także mogły korzystać z krytych obiektów sportowych i basenów. Warunek jest tutaj jeden: obiekt może być obłożony jedynie w 50 proc.

Nadal zamknięte pozostają siłownie i obiekty fitness.

Co z maseczkami?

Każdy ma obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. 

Maseczek na świeżym powietrzu nie będziemy musieli jednak zakładać już od 15 maja, o ile wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. 

Ministerstwo zdrowia radzi ponadto, aby:

  • Unikać dużych zgrupowań
  • Myć lub dezynfekować ręce
  • Wietrzyć pomieszczenia

Majówka tylko na wynos

W trakcie weekendu majowego nie będziemy mogli wybrać się również do restauracji. Miejsca tego typu mogą jednak dostarczać jedzenie w dowozie lub na wynos.

Zmieni się to 29 maja, kiedy otwarte zostaną ogródki gastronomiczne. Będą one mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym i przy obłożeniu 50 proc.

Weekend bez zakupów

Od 1 do 3 maja możemy również zapomnieć o wizycie w galeriach handlowych czy większych sklepach budowlanych i meblowych. 

Miejsca tego typu zostaną za to otwarte 4 maja. 

W trakcie weekendu majowego swoją działalność ograniczą także sklepy spożywcze i supermarkety.

Co można zrobić w majówkę?

Bez restauracji i wydarzeń kulturalnych. Taka będzie tegoroczna majówka. To jednak nic straconego! Wolny weekend można spędzić ciekawie bez względu na koronawirusowe restrykcje. Poniżej kilka inspiracji:

  • Majówka na łonie natury - wystarczy otworzyć papierową lub internetową mapę i sprawdzić, jakie tereny zielone znajdują się w pobliżu naszego domu. Niezwykle piękne są np. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich, Bory Tucholskie, Góry Świętokrzyskie, Niebieskie Źródła w województwie łódzkim, czy też Bagno Całowanie na Mazowszu;
  • Majówka z książką - długi weekend to doskonała okazja do nadrobienia czytelniczych zaległości albo zapoznania się z gatunkiem literackim, po który jeszcze nie sięgaliśmy;
  • Majówka w... kuchni - razem z najbliższymi można w domu przygotować prawdziwą kulinarną ucztę. Na tym polu nie ma granic - śmiało można eksperymentować i korzystać z różnych kultur;
  • Aktywna majówka - w maju możemy już uprawiać aktywność na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem będzie wybranie się np. na jogging. 

Czeka nas majówka z koronawirusowymi obostrzeniami, ale kolejne dni tego miesiąca będą już znacznie mniej restrykcyjne. Co dokładnie się zmieni? Sprawdźcie: Pełna lista luzowanych obostrzeń