151 nowych zakażeń koronawirusem w Małopolsce potwierdziła dzisiaj Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W całym województwie aktywnych jest też 50 ognisk koronawirusa. Jedno z nich wykryto w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie - informuje reporter RMF FM Marek Wiosło.

Wśród potwierdzonych dzisiaj 151 nowych zakażeń, 77 dotyczy kobiet a 74 mężczyzn. Najmłodsza osoba, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem to roczne niemowlę, najstarszy chory ma 89 lat.

Po raz kolejny najwięcej, bo aż 41 nowych zachorowań potwierdzono w Krakowie. Jednym z najpoważniejszych ognisk koronawirusa jest Małopolski Urząd Wojewódzki, gdzie po kontakcie z zakażonym wojewodą Łukaszem Kmitą, na kwarantannę trafiło 59 osób.

Od początku pandemii w całym regionie zakażenie koronawirusem potwierdzono już u prawie 6 tysięcy osób. Hospitalizowanych jest 300 osób, zmarło 103 zakażonych. Najwięcej przypadków potwierdzono w samym Krakowie oraz w małopolskiej czerwonej strefie - Sądecczyźnie.

W całej Małopolsce aktywnych jest 50 ognisk koronawirusa. Najczęstszą przyczyną ich powstawania są wesela oraz spotkania w restauracjach. Jednym z ognisk zachorowań jest też szpital im. Jana Pała II w Krakowie, gdzie zakażenie wykryto u 5 pracowników medycznych. Szpital wstrzymał przyjęcia na Oddział Kliniczny Chorób Serca i Naczyń, wszyscy pacjenci oddziału mają zostać przebadani.

Kraków stanie się żółtą strefą?

Od kilku dni w Krakowie odnotowuje się dobowy przyrost zakażeń koronawirusem na poziomie kilkudziesięciu nowych przypadków. Stolica Małopolski balansuje na granicy zielonej i żółtej strefy. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę powiatów, które ze względu na liczbę zachorowań zostaną objęte żółtą lub czerwoną strefą.


Strefa żółta to te powiaty, w których nowe zakażenia wynoszą od 6 do 12 potwierdzonych przypadków na 10 tys. mieszkańców.

Na najnowszej liście znalazły się powiaty: tatrzański, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, jarosławski, radziejowski, Białą Podlaską, Rudę Śląską i Żory.

Czerwona strefa objęła natomiast powiaty - nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski, wieluński, rybnicki, Rybnik i lipski.

Kraków nie trafił do żółtej strefy. Ministerstwo Zdrowia poinformowało natomiast o wydzieleniu nowej strefy - różowej. Trafiły do niej miasta i powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. W różowej strefie znalazły się: Kraków, Katowice, Koszalin oraz powiaty: wołomiński, otwocki, pucki, starogardzki.

Obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

 

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach obowiązuje limit osób - jedna na 7 mkw. W kinach zajętych może być 25 proc. miejsc na widowni. Liczba osób uczestniczących w weselach i imprezach rodzinnych zostaje ograniczona do 100 osób.

W strefie czerwonej obowiązują m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw.

W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust.