Trzy przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono w Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie. Od poniedziałku zamknięta dla wiernych jest bazylika przy ul. Kopernika.

Osoby, które miały kontakt z zakażonymi zakonnikami przebywają w izolacji. Reszta mieszkańców naszego domu także zachowuje środki ostrożności. Z troski o wiernych przełożeni nie czekając na wytyczne Powiatowego Inspektora Sanitarnego podjęli decyzję o zamknięciu świątyni - powiedział o. Władysław Mika z Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie. 

Na razie zdecydowano, że bazylika będzie zamknięta od poniedziałku do soboty. Dla chętnych jest możliwość uczestnictwa w mszach za pomocą transmisji internetowej na YouTube: bazylikaserca.pl.

"W niedzielę Eucharystie sprawowali w naszej bazylice kapłani pochodzący z innych klasztorów z terenu Krakowa. Świątynia została odpowiednio przygotowana pod względem epidemiologicznym. Także w najbliższą niedzielę będziemy chcieli udostępnić bazylikę dla wiernych, ale msze św. będą sprawować kapłani spoza kolegium" - podkreślają zakonnicy.

Przypadki koronawirusa stwierdzono w Krakowie także w dwóch zakonach żeńskich.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w poniedziałek przez rzeczniczkę małopolskiego Sanepidu Dominikę Łatak-Glonek, w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zakażonych jest w sumie 45 osób, z czego dwie są w szpitalach. W kwarantannie pozostają 53 osoby, a dwie są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Jak mówiła w poniedziałek małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, w związku z zachorowaniami sióstr zamknięte zostały dwie prowadzone przez nie szkoły.

Wśród sióstr felicjanek zakażonych jest 51 osób, z których 11 wymaga hospitalizacji. Trzy siostry - według informacji sanepidu - są na kwarantannie, a osiem pod nadzorem służb epidemiologicznych.

Najnowsze dane MZ

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o kolejnych 377 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 15 osób. Bilans epidemii wzrósł tym samym do 74 529 zakażeń. Zmarło 2 203 chorych. Resort poinformował, że ubiegłej doby przeprowadzono ponad 12,6 tys. testów - najmniej w ostatnich dniach.

Resort zdrowia poinformował o 377 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Pochodzą z województw: mazowieckiego (61), małopolskiego (52), pomorskiego (46), śląskiego (45), podkarpackiego (41), opolskiego (26), łódzkiego (24), kujawsko-pomorskiego (24), wielkopolskiego (23), dolnośląskiego (9), podlaskiego (8), lubuskiego (5), świętokrzyskiego (4), lubelskiego (4), zachodniopomorskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2).  

Nie żyje kolejne 15 osób. To: 88-letni mężczyzna z Wrocławia, czworo pacjentów z Łańcuta: 75-letnia kobieta, 79-letnia kobieta, 76-letnia kobieta i 85-letni mężczyzna, dwie kobiety z Augustowa: 89-letnia i stuletnia, 63-letnia kobieta z Lipska, dwóch mężczyzn z Poznania: 76- i 78-letni, 70-letnia kobieta z Warszawy, trzy osoby w Krakowie: 91-letnia kobieta, 76-letni mężczyzna i 88-letni mężczyzna oraz 67-letni mężczyzna z Kędzierzyna-Koźla.