Ministerstwo Zdrowia podało informację o 551 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i 12 zgonach. Łącznie od początku epidemii SARS-CoV-2, w naszym kraju zanotowano 52 961 przypadków, a 1 821 osób zmarło.

Ministerstwo poinformowało o 551 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zakażenia dotyczą województw: śląskiego (128), małopolskiego (71), łódzkiego (51), mazowieckiego (50), wielkopolskiego (38), kujawsko-pomorskiego (34), warmińsko-mazurskiego (32), pomorskiego (30), dolnośląskiego (27), zachodniopomorskiego (26), opolskiego (20), podkarpackiego (16), świętokrzyskiego (11), lubelskiego (8), podlaskiego (7) i lubuskiego (2).

Z powodu Covid-19 minionej doby w Polsce zmarło 12 osób. To: 85-latka w Elblągu, 79-latek w Łańcucie, 64-latek w Zgierzu, 93-latek w Łodzi, 76-latek we Wrocławiu, 66-latka w Gdańsku, 74-latek w Żorach, 62-latek w Raciborzu, 69-latka w Białymstoku, 75-latka w Warszawie oraz 62-latek i 56-latek w Poznaniu. Większość miała choroby współistniejące.

Od początku trwania epidemii w Polsce zarejestrowano 52 961 zakażeń, a 1 821 osób zmarło.

W ciągu minionej doby wyzdrowiały 273 osoby. Łącznie od początku epidemii wyzdrowiało już 37 150 osób.

SONDAŻ: Polacy popierają kary za brak maseczki w sklepie i autobusie

Powiaty "czerwone" i "żółte"

Od dziś w 19 powiatach Polski, w których odnotowywano w ostatnich dniach największą liczbę zakażeń, obowiązują dodatkowe obostrzenia. Powiaty podzielono na dwa rodzaje - czerwone, z większą liczbą zakażeń i żółte - z nieco mniejszą. 

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim - ostrzeszowski, w woj. małopolskim - nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Strefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim - jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim - powiat kępiński, w woj. małopolskim - oświęcimski, w woj. świętokrzyskim - pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

strefie czerwonej obowiązuje od dzisiaj m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach wprowadzono limit osób: jedna na 10 metrów kwadratowych. W kinach na widowni zajętych może być 25 procent miejsc. W kościołach i innych obiektach kultu dopuszczalne jest obłożenie budynku w 50 procentach, a na zewnątrz limit wynosi 150 osób. Liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych, w tym w weselach, została ograniczona do 50 (limit ten nie obejmuje obsługi). Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywanie nosa i ust.