Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zaapelował o zgłaszanie się osób z objawami zakażenia koronawirusem, które były obecne na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Odrzywole 13 lipca. "W spotkaniu uczestniczyły dwie osoby z dodatnim wynikiem Covid-19" - podano. O kontakt z sanepidem proszeni są również uczestnicy mszy świętej z 19 lipca oraz pasażerowie autobusu do Warszawy.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zwrócił się z prośbą o zgłaszanie się osób z takimi objawami zakażenia jak: bóle kostno-stawowe, bóle mięśniowe, podwyższona temperatura, duszności, kaszel, utrata smaku i węchu, itp., które były obecne na spotkaniu z prezydentem RP w Odrzywole w poniedziałek 13 lipca br. o godz. 17.

Jak podkreślono w komunikacie, osoby z dodatnim wynikiem Covid-19 "stwarzały zagrożenie epidemiczne dla uczestników spotkania".

Zgłoszeń należy dokonywać drogą mailową na adres przysucha@psse.przysucha.waw.pl lub telefoniczne pod numerami: 48 675 24 22, 48 675 23 37 oraz 789 949 391, 798 875 743.

Zagrożenie wobec prezydenta było niewielkie, zakażeni koronawirusem uczestnicy spotkania z Andrzejem Dudą w Odrzywole nie mieli bezpośredniego kontaktu z głową państwa - wynika z nieoficjalnych informacji dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego.

Zakażeni uczestnicy spotkania w Odrzywole to dwie starsze osoby, które według sanepidu w Przysusze, nie stały w grupie ludzi, a były w pewnej odległości. Tak wynika z pierwszych ustaleń. Wójt Odrzywołu wraz z radnymi mieli za zadanie przejrzeć dostępne zdjęcia ze spotkania i chore osoby, nigdzie nie zostały na nich rozpoznane.

Zakażeniu mogli ulec uczestnicy mszy i pasażerowie autobusu

Sanepid w Przysusze będzie poszukiwał także uczestników niedzielnej mszy z 19 lipca, która odbyła się o godzinie 8:30  w kościele świętej Jadwigi w Odrzywole.

Tego samego dnia osoby chore podróżowały z Odrzywołu do Warszawy. Pasażerowie autobusu "Expres" z 16:45 również są proszone o kontakt. Dotychczas na kwarantannę trafił kierowca tego autobusu i jego rodzina. 

Po przyjeździe do stolicy jedna z chorych osób trafiła do szpitala na planowaną wizytę, przed przeszła test na koronawirusa i wtedy okazało się, że jest zakażona.

Wytyczne GIS dla pracowników Kancelarii Prezydenta

"Kancelaria Prezydenta została poinformowana o udziale osób zakażonych koronawirusem w spotkaniu z prezydentem w Odrzywole i postępuje zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego" - zapewnia w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Marcin Kędryna, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Wszyscy pracownicy Kancelarii Prezydenta, którzy byli wraz z prezydentem w Odrzywole, w przypadku złego samopoczucia i jakichkolwiek podejrzanych objawów, mają zgłosić się do sanepidu.

Prezydenta obowiązuje podobna procedura, choć nie wiadomo, czy Andrzej Duda przeszedł od 13 lipca test na koronawirusa.


Po wiecu Odrzywół może stać się nowym ogniskiem zakażeń koronawirusem.

Łącznie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono do 23 lipca u 41 580 osób, spośród których 1651 zmarło. W czwartek, po raz pierwszy od 17 czerwca, liczba nowych potwierdzonych zachorowań przekroczyła 400. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 418 osób.