"W związku z zamknięciem cmentarzy producenci i sprzedawcy chryzantem doniczkowych będą mogli otrzymać pomoc finansową" - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie decyzją, o której poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki, cmentarze przez od soboty do poniedziałku włącznie będą zamknięte. Ma to związek z rosnącą ilością zakażeń koronawirusem w Polsce. Przez wprowadzenie restrykcji straty odnotowało wielu sprzedawców kwiatów i zniczy.

Jak poinformowała ARiMR w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, "pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października - 2 listopada poniosły straty".

Na podstawie projektowanych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w "fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia". 

Co musi zrobić sprzedawca, aby otrzymać wsparcie?

ARiMR przekazała, że aby skorzystać z takiego wsparcia przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

ARiMR na swojej stronie internetowej informuje także o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne.

Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia z liczbą chryzantem, które zamierzają odebrać. Deklarację w tej kwestii należy przekazać do 12 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR.

Zadaniem kierownika biura powiatowego Agencji będzie wskazanie miejsca odbioru chryzantem oraz poinformowanie sprzedawcy o zamiarze odbioru roślin. Przekazanie kwiatów musi zostać potwierdzone na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu.

Jak czytamy, "chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r. muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów".

Cytat

Posiadacz chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem. Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady, musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r. Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis
poinformowała Agencja

Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tego wsparcia. ARiMR planuje, że pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia 2020 r. 

Zamknięte cmentarze

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ze względu na trudną sytuację epidemiczną, wszystkie cmentarze będą zamknięte od soboty do poniedziałku włącznie. Według danych Ministerstwa Zdrowia w ciągu ostatniej doby odnotowano 17 171 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce.