Polski dyplomata, który na początku tygodnia został ewakuowany z Indii, jest zakażony indyjską odmianą koronawirusa. Mężczyzna wraz z żoną i dziećmi został ewakuowany tydzień temu z Dehli specjalnym samolotem. Po przylocie do Polski cała rodzina była leczona w pełnej izolacji – zapewniają lekarze. "Nie ma ryzyka, aby indyjski wariant koronawirusa zdążył się rozprzestrzenić" - przekonuje w rozmowie z RMF FM wirusolog profesor Krzysztof Pyrć.

Mutacja, którą zaraził się polski dyplomata, to wariant rozprzestrzeniający się w Indiach.

Jest to pierwszy przypadek tej mutacji potwierdzony w polskim laboratorium - te informacje potwierdził profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Lekarze podkreślają, że zarówno dyplomata, jak i jego bliscy, po przewiezieniu do Polski, byli leczeni w szpitalach, w pełnej izolacji.

Moim zdaniem źródłem [dalszych zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa przyp. RMF24] być nie mógł. Wszystko odbywało się w reżimie sanitarnym. Z tego co wiem, to już była sama końcówka zakażenia, w związku z tym, moim zdaniem mamy  do czynienia z zupełnie inną sytuacją. Znacznie bardziej niepokojące jest, kiedy pojawia się w Polsce na ulicy taki wariant - i tutaj cały czas śledzimy sytuację, wszyscy śledzą - natomiast tutaj mamy tak na prawdę z potwierdzeniem, że z tym wariantem pacjent miał do czynienia w Indiach - mówił prof. Pyrć w rozmowie z RMF FM.

Polski dyplomata i jego rodzina do kraju trafili w ciężkim stanie

W niedzielę w zeszłym tygodniu do Polski został przetransportowany specjalnym samolotem ciężko chory na Covid-19 polski dyplomata z Indii wraz z rodziną. Do Delhi po dwoje dorosłych i czwórkę dzieci poleciała czwórka lekarzy z LPR i szpitala MSWiA.

W momencie, gdy przyjmowaliśmy pacjentów na lotnisku w Delhi, ich stan był dość ciężki, udało się go ustabilizować na pokładzie - mówił RMF FM szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski.

Trudna sytuacja w Indiach

Wariant indyjski nie został dotąd szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki, ale w Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. 

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Indiach nieznacznie spadła w niedzielę, ale liczba zgonów w wyniku Covid-19 wzrosła o rekordową liczbę 3689 - poinformowały indyjskie władze w niedzielę. 

Łączna liczba odnotowanych w Indiach infekcji wzrosła w niedzielę do 19,56 mln. W wyniku Covid-19 zmarły dotąd łącznie 215 542 osoby.