​W piątek przedstawimy informacje dotyczące dostępności cmentarzy w Dniu Wszystkich Świętych, zasady pracy biurowej i kilka innych tematów, które chcemy uregulować - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier pytany podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym, czy 1 listopada cmentarze będą zamknięte powiedział, że rząd przekaże informacje w tej sprawie w piątek. 

Jutro razem z panem ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawimy informacje dotyczące zarówno Dnia Wszystkich Świętych, ale także kwestie dotyczące pracy biurowej i kilka innych tematów, które chcemy uregulować, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażeń - powiedział szef rządu.

Bez mszy św. i procesji na cmentarzach

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, w tym roku w Polsce nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Zgodnie z dekretami wydanymi przez biskupów w poszczególnych diecezjach, eucharystie będą sprawowane w świątyniach. 

Biskupi zachęcają także wiernych do indywidualnego odwiedzania cmentarzy.

O odwołanie mszy św. na cmentarzach i nabożeństw apelował prymas Polski abp Wojciech Polak.

Dramatyczny rekord zakażeń i zgonów

Najnowsze dane resortu zdrowia wskazują, że badania laboratoryjne potwierdziły ostatniej doby zakażenie koronawirusem u kolejnych 20 156 osób, zmarło 301 chorych

Najwięcej przypadków wykryto w Wielkopolsce, na Mazowszu i na Śląsku.

Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce od początku epidemii wynosi - jak podaje MZ - 319 205, zmarło 5 149 z nich.