O odwołanie mszy św. i nabożeństw na cmentarzach w uroczystość Wszystkich Świętych zaapelował prymas Polski abp Wojciech Polak. Prymas zwrócił się też z prośbą, by 1 listopada nie organizować na cmentarzach tradycyjnych procesji.

W wydanym komunikacie prymas poprosił, by "w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych" wszelkie obchody odbywające się w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach celebrować w kościołach. Ma to się odbywać przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych.
"Prymas Polski apeluje również o nieustawanie w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii. Niezmiennie prosi także o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc" - podano w komunikacie.

Abp Wojciech Polak przypomniał również, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

Czy cmentarze zostaną otwarte?

W związku ze zbliżającym świętem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym, mimo ogłoszonych przez rząd rygorystycznych ograniczeń, cmentarze pozostają otwarte.Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki zaapelował, żeby 1 listopada zostać w domach.Zastrzegł także, że decyzja dotyczącą ewentualnych ograniczeń i zasad na cmentarzach zostanie ostatecznie podjęta w przyszłym tygodniu.

Kraska: Seniorzy mogą wyjść z domu, ale wizyty na cmentarzu bym nie polecał

Zgodnie z zapowiedziami, przed północą rząd opublikował rozporządzenie, zgodnie z którym od soboty cała Polska znajduje się w czerwonej strefie. W związku z tym na terenie kraju obowiązują nowe restrykcje. Między innymi zakaz wychodzenia seniorów z domu.

W rozporządzeniu jest napisane, że osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w celu: wykonywania czynności zawodowych lub służbowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Z rozporządzenia nie wynika wprost, co np. z wizytowaniem cmentarzy, co jest szczególnie ważne przed 1 listopada. Krzysztof Ziemiec pytał dziś na antenie RMF FM o to wiceministra zdrowia, Waldemara Kraskę. Jak wyjaśnił, wyjście na cmentarz jest dozwolone, bo to element obrzędu religijnego. Jednak sam Kraska zaleca seniorom pozostanie w domach. Zalecamy, żeby odwiedzać cmentarze wtedy, kiedy jest najmniejszy ruch - apelował Kraska. To nie jest tak, ze zabraniamy seniorom wyjść. Jednak jakbym komuś radził - można się pomodlić w domu, a nie na cmentarzu. Mogą wyjść z domu, ale wizyty na cmentarzu bym nie polecał - dodał.